PARTNER PORTALU
  • BGK

Fort św. Benedykta znów w rękach miasta

  • wer/krakow.pl    13 stycznia 2012 - 09:31
Fort św. Benedykta znów w rękach miasta

Zabytkowy obiekt - fort św. Benedykta w Podgórzu jest z powrotem w rękach miasta. Na mocy ugody sądowej dotychczasowy gospodarz nieruchomości – Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'' - zrzekł się prawa użytkowania obiektu.
W 2000 roku miasto oddało w użytkowanie Fort św. Benedykta Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki". Decyzję o przekazaniu fortu w użytkowanie na 25 lat podjął w 1998 roku ówczesny zarząd miasta.

Wówczas stowarzyszenie planowało przebudowę, rozbudowę i nadbudowę fortu. Uzyskało też decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego ''Rewaloryzacja i przebudowa Fortu Św. Benedykta na cele Centrum Kultury oraz komunikacja - budowa parkingu podziemnego(..) oraz dojazdów wraz z infrastrukturą techniczną (..) w rejonie ulic Dembowskiego, Stawarza i Powstańców Śląskich''.

Czytaj też: Zabytek? Najłatwiej się poddać...

Przygotowało również kilka projektów rozbudowy i adaptacji budynku fortu, ostatecznie jednak nie uzyskało zgody małopolskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do rozbudowy fortu nie doszło także w związku ze sprzeciwem mieszkańców Krakowa, Rady Dzielnicy XIII, Społecznego Komitetu Ratowania Wzgórza i Fortu Św. Benedykta oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Z kontroli prowadzonych przez miasto wynika, że obiekt był odpowiednio zabezpieczony. Stowarzyszenie nie prowadziło jednak w obiekcie działalności statutowej na przekazanej na ten cel nieruchomości. W związku z tym miasto prowadziło z użytkownikiem rozmowy proponując rozwiązanie umowy, w tym złożenie jednostronnego oświadczenia woli Stowarzyszenia o zrzeczeniu się prawa użytkowania tej nieruchomości.

W trakcie negocjacji ostatecznie strony postanowiły zawrzeć ugodę, która kompleksowo reguluje wszystkie sprawy zarówno dotyczące opłat rocznych z tytułu użytkowania jak i przejęcia przez miasto Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) tej nieruchomości.

Do czasu podjęcia decyzji o docelowym zagospodarowaniu fortu, będzie nim zarządzał zarząd budynków komunalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Łupek, 2012-01-14 23:19:58

    W dobre,to znaczy w czyje ???
  • Kavior, 2012-01-14 22:42:56

    dobrze, że tak się stało. nie ma to jak dostać się w dobre ręce.