PARTNER PORTALU
  • BGK

Fotoradary z oznakowaniem

  • tm    25 stycznia 2011 - 15:48
Fotoradary z oznakowaniem

Fotoradary będą musiały być oznakowane i umieszczane w ściśle ustalonym wcześniej miejscu. Znikną też straszaki czyli atrapy fotoradarów.
Czytaj też: Nie tylko fotoradary zmierzą prędkość

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, sposobu ich oznakowania i sposobu dokonywania przez nie pomiarów oraz w sprawie szczegółowych warunków wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego.

Organem, który będzie czuwał nad właściwym stosowaniem nowych przepisów ma być Główny Inspektor Transportu Drogowego. Do tego urzędu będą składać wnioski zarządcy dróg, aby uzyskać zgodę na umieszczenie fotoradaru. Główny Inspektor będzie mógł również nakazać instalację takiego urządzenia w miejscu, które uzna za szczególnie niebezpieczne i wymagające zmniejszenia prędkości czyli na zakrętach, drogach ekspresowych oraz autostradach pomiędzy węzłami, w tunelach i na mostach.

Rozporządzenie reguluje również częstotliwość stawiania fotoradarów. Nie będą już mogły być one rozstawiane w dowolnej odległości. Poza obszarem zabudowanym będzie je musiała dzielić odległość ponad 3000 m, a w obszarze zabudowanym ponad 1000 metrów.

Fotoradary będą musiały być odpowiednio oznaczone znakiem informacyjnym "automatyczna kontrola prędkości". Wyjątkiem będą urządzenia służące do ujawniania naruszeń obejmujących niestosowanie się przez kierujących pojazdami do sygnałów świetlnych. Ponadto same obudowy urządzeń mają być pomalowane w fluororescencyjne, żółto-pomarańczowe barwy.

Po wejściu w życie rozporządzenia do 31 grudnia 2011 r. zarządcy dróg będą musieli wystąpić do Głównego Inspektora o stwierdzenie zgodności z przepisami usytuowania już istniejących fotoradarów lub obudów na nie. Urządzenia, których lokalizacja nie zostanie zatwierdzona, bądź które nie odpowiadają przepisom rozporządzenia będą musiały być zdemontowane do 31 grudnia 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.