PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz Górnośląski po pierwszym kwartale

  • AZA    7 kwietnia 2011 - 21:12

Wchodzący w 16. rok swojego działania Fundusz Górnośląski SA planuje pobić w bieżącym roku swój ostatni rekord zysków, który za 2010 r. wynosił ponad 13,5 mln zł i wypracować w 2011r. kwotę ponad 15,8 mln zł.
To dobre wiadomości dla śląskich firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, do których głównie kierowana jest oferta usług finansowych FG. Wypracowane środki kierowane są bowiem, zgodnie ze statutem, nie na dywidendę dla akcjonariuszy, ale na powiększenie m.in. puli pieniędzy, z których korzysta sektor MSP. Wielkim zainteresowaniem cieszy się niezmiennie propozycja pożyczek świadczonych przez, działający w ramach FG, Regionalny Fundusz Pożyczkowy, jak również środki przeznaczone na ten cel ze Śląskiego Funduszu Pożyczkowego – programu także współfinansowanego przez Unię Europejską, który realizowany jest od ubiegłego roku.

Z danych przedstawionych na koniec marca tego roku wynika, że - niezależnie od pożyczek obsługiwanych przez RFP - w ramach nowego Śląskiego Funduszu Pożyczkowego podpisane już umowy opiewają na kwotę 16,5 mln zł, co stanowi 33 proc. wartości projektu. Przypomnijmy, iż wyjściowa pula środków wynosiła 50 mln zł.

Wnioskodawcy aplikują najczęściej o kwotę maksymalną, dostępna w ŚFP, czyli o 600.000 zł, natomiast średnia kwota udzielonej finalnie pożyczki wynosi niespełna 400.000 zł.

Nie wszystkie wnioski pożyczkowe, co trzeba także zauważyć, kończą się dla wnioskodawców pozytywnie. 37 proc. nie przechodzi weryfikacji.

– Do głównych powodów odmowy udzielenia pożyczki należy nie spełnianie przez wnioskodawcę kryteriów dla pożyczki preferencyjnej, np. rozpoczęcie inwestycji przed złożeniem wniosku lub wykazywanie tzw. kosztów niekwalifikowanych. Często przedsiębiorcy ubiegający się u nas o pożyczkę nie mają wystarczających zabezpieczeń, jak również stwierdzamy ogólnie złą sytuację finansową wnioskodawcy. – mówi Małgorzata Obuchowska-Gembala, dyrektor Biura Programów Pomocowych FG SA.

W podziale na sektory gospodarcze, spośród których rekrutują się aplikujący o pożyczki, na pierwszym miejscu lokuje się sfera produkcji – 49 proc., potem usługi – 26 proc., handel – 17 proc., a na końcu budownictwo – 8 proc. Wśród wnioskodawców znajdują się mikro, małe i średnie firmy przemysłu spożywczego, drzewnego, stacja diagnostyczna, lakiernia, producent betonu, usługi ochroniarskie, medyczne, rozrywkowe, fotograficzne, introligatorskie, drukarskie, produkcja przyrządów pomiarowych.

Wraz z profilowaniem swoich usług w kierunku wsparcia sektora MSP, Fundusz Górnośląski kontynuuje zmiany w obrębie samej Spółki. - W zeszłym roku, z dużym finansowym sukcesem, została sprzedana nieruchomość należąca do FG, a mieszcząca się w Katowicach przy ul. Bocheńskiego. W tym roku na sprzedaż zostanie wystawiony budynek przy Alei Roździeńskiego, a zatem zlokalizowany w jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów komunikacyjnych Katowic. Pozyskane dodatkowo z tego typu działań środki finansowe Fundusz Górnośląski przeznacza na swoją podstawową działalność, jaką jest wsparcie mikro, małych i średnich firm w regionie. –wyjaśnia Jacek Matusiewicz, prezes zarządu FG SA. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.