PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz Kolejowy wyda 987 mln

  • PAP    20 grudnia 2011 - 15:15
Fundusz Kolejowy wyda 987 mln

Fundusz Kolejowy będzie dysponował w 2012 r. kwotą ponad 1 mld zł, z czego wyda ponad 987 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na wykup przez Skarb Państwa udziałów w PKP PLK od PKP SA.
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek program rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2012 r. "Ze środków Funduszu zostaną sfinansowane tylko najpilniejsze zadania na liniach kolejowych" - zastrzegł we wtorkowych komunikacie CIR.

W przyszłym roku na inwestycje w infrastrukturę kolejową ma być wydane z Funduszu 272 mln zł. Z tej kwoty 267 mln zł otrzyma PKP PLK SA, a 5 mln PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Na remonty i utrzymanie infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP PLK zostanie przeznaczone 70 mln zł. PKP PLK otrzyma także z Funduszu 14 mln 600 tys. zł na bieżące wydatki związane z zarządzaniem infrastrukturą kolejową.

150 mln zł otrzymają samorządy województw na organizowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umów o świadczenie usług publicznych. Natomiast ponad 130 mln zł będzie zarezerwowanych w Funduszu na zakup, modernizację i naprawę pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych

Na zakup przez Skarb Państwa akcji PKP PLK będzie w przyszłym roku 350 mln zł. Obowiązek wykupu tych udziałów nakłada na Skarb Państwa nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z 2010 r. W ten sposób zarządzająca polską siecią torów spółka zostanie uniezależniona od Grupy PKP, a PKP SA uzyska środki na spłatę zadłużenia polskiej kolei, które na koniec tego roku ma wynieść ok. 4,3 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.