PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz Kolejowy wyda 987 mln

  • PAP    20 grudnia 2011 - 15:15
Fundusz Kolejowy wyda 987 mln

Fundusz Kolejowy będzie dysponował w 2012 r. kwotą ponad 1 mld zł, z czego wyda ponad 987 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na wykup przez Skarb Państwa udziałów w PKP PLK od PKP SA.
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek program rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2012 r. "Ze środków Funduszu zostaną sfinansowane tylko najpilniejsze zadania na liniach kolejowych" - zastrzegł we wtorkowych komunikacie CIR.

W przyszłym roku na inwestycje w infrastrukturę kolejową ma być wydane z Funduszu 272 mln zł. Z tej kwoty 267 mln zł otrzyma PKP PLK SA, a 5 mln PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Na remonty i utrzymanie infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP PLK zostanie przeznaczone 70 mln zł. PKP PLK otrzyma także z Funduszu 14 mln 600 tys. zł na bieżące wydatki związane z zarządzaniem infrastrukturą kolejową.

150 mln zł otrzymają samorządy województw na organizowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umów o świadczenie usług publicznych. Natomiast ponad 130 mln zł będzie zarezerwowanych w Funduszu na zakup, modernizację i naprawę pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych

Na zakup przez Skarb Państwa akcji PKP PLK będzie w przyszłym roku 350 mln zł. Obowiązek wykupu tych udziałów nakłada na Skarb Państwa nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z 2010 r. W ten sposób zarządzająca polską siecią torów spółka zostanie uniezależniona od Grupy PKP, a PKP SA uzyska środki na spłatę zadłużenia polskiej kolei, które na koniec tego roku ma wynieść ok. 4,3 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.