PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz sołecki: gminy mają czas do końca marca

  • bad    14 marca 2014 - 13:41
Fundusz sołecki: gminy mają czas do końca marca

Do 31 marca gminy mają czas na decyzję o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki na 2015 r. - przypomina RIO Opole.
RIO Opole przypomina, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. Nr 52, poz. 420 ze zm.), rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu w roku budżetowym.

11 marca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o funduszu sołeckim. Decyzja ma zwiększyć liczbę gmin korzystających z funduszu o 15 proc., czyli do 70 proc. wszystkich gmin.

Nowelizacja zwiększa o 10 proc., czyli do poziomu 20, 30 i 40 proc., wysokość zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego. Wcześniej było to odpowiednio 10, 20 i 30 proc.

Nowe przepisy wprowadzają jeszcze jedną istotną zmianę. Uchwała rady gminy o utworzeniu funduszu sołeckiego ma charakter permanentny, obowiązywać więc będzie do czasu zmiany decyzji, nie potrzeba jak do tej pory corocznej uchwały władz gminy w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: