PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz sołecki nadal w zawieszeniu

  • AW    18 października 2011 - 10:05
Fundusz sołecki nadal w zawieszeniu

Szanse, że do końca roku rząd zajmie się senackimi poprawkami do ustawy o funduszu sołeckim, są niewielkie. Sołtysi twierdzą, że nie pozostało nic innego jak czekać, zaś zdaniem resortu rolnictwa problem nie tkwi w ustawie, a w podziale pieniędzy.
- Nowelizacja ustawy o funduszu sołeckim utknęła na drodze senat – sejm w poprzedniej kadencji. Musimy czekać, jak do poprawek ustosunkuje się nowy sejm i nowy rząd – przyznaje Grzegorz Siwiński, dyrektor generalny Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów (KSS).

Stowarzyszenie to aktywnie pracowało nad zmianami do ustawy. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie domniemania powołania funduszu sołeckiego, jeśli rada gminy nie przyjmie uchwały o nie stanowieniu takiego funduszu oraz o zniesienie konieczności corocznego przyjmowania uchwał tworzących fundusz sołecki.

Czytaj też: Skończy się wolna amerykanka z funduszem sołeckim

Przypomnijmy jednak, że poprzedni rząd miał uwagi do przygotowanych przez senatorów zmian.

Czytaj też: Poprawki w ustawie o funduszu sołeckim niekonstytucyjne?

Dalsze lobowanie za nowelizacją ustawy zapowiada Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, który ponownie zasiądzie w senacie. Stowarzyszenie nie liczy natomiast na wsparcie ze strony ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

- Ministerstwo zajmuje się bardziej produkcją rolną niż rozwojem obszarów wiejskich – twierdzi Siwiński.

Tymczasem sam resort deklaruje, że dobre propozycje poprze, ale problemów z funduszem sołeckim upatruje gdzie indziej niż w prawnych zapisach.

- Owszem, można wiele kwestii uregulować ustawowo, ale nie zawsze propozycje do ustawy musi dawać minister. Jeśli pojawią się dobre propozycje ze strony samorządów, ministerstwo może je wnieść i zaaprobować – mówi Andrzej Butra, wiceminister rolnictwa. - Fundusze sołeckie są zawsze gorącym tematem przy dyspozycji środków w gminach. Problem polega na podziale tych środków. Podział powinien być bardziej sprawiedliwy. Tymczasem są miejsca, w których ktoś potrafi sobie załatwić to lepiej i są miejsca, gdzie pieniądze z funduszu są gorzej wydane – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.