Fundusz sołecki popularny w podkarpackich gminach

Ponad 100 gmin z Podkarpacia wyodrębniło w swoich ubiegłorocznych budżetach fundusz sołecki. Wojewoda podkarpacki wystąpiła do ministra finansów o zwrot części wydatków poniesionych przez gminy w ramach tego funduszu na łączną kwotę ponad 4,7 mln zł.
Fundusz sołecki popularny w podkarpackich gminach

Fundusz sołecki to forma budżetu partycypacyjnego, który jest wykorzystywany głównie na terenach wiejskich. Składają się na niego wyodrębnione w budżecie gminy środki, stanowiące ustandaryzowany system wsparcia inicjatyw lokalnych. Decyzja o tym, czy utworzyć fundusz sołecki pozostaje w gestii rad gmin. Obliczane na podstawie ustawy środki są przekazywane do dyspozycji poszczególnym sołectwom.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska, gminy otrzymają zwrot części poniesionych wydatków do 31 sierpnia br.

Dodała, że na terenie sołectw z pieniędzy z funduszu najczęściej remontowano drogi, budowano chodniki i place zabaw. "Pieniądze przeznaczano także na modernizację boisk sportowych, organizację imprez kulturalnych i edukacyjnych" - zaznaczyła rzeczniczka.

O inwestycjach, które są realizowane w ramach funduszu sołeckiego decydują mieszkańcy.

W tym roku weszła w życie ustawa, która ułatwia gminom korzystanie z tego funduszu i zwiększa wsparcie dla nich z budżetu państwa. Przed tegoroczną nowelizacją gminy dostawały - w zależności od zamożności - zwrot 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. kosztów inwestycji. Obecnie jest to odpowiednio 20 proc., 30 proc. lub 40 proc.

Czytaj też: Nowa propozycja w sprawie zwrotu wydatków na fundusz sołecki

Nowe przepisy umożliwiają też realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU