PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz sołecki: rada gminy nie wyodrębnia funduszu sołeckiego na konkretny rok

  • pt    14 maja 2015 - 11:39
Fundusz sołecki: rada gminy nie wyodrębnia funduszu sołeckiego na konkretny rok

Gmina nie może określać czasu na jaki wyodrębnia fundusz sołecki

Rada gminy podejmując uchwałę o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki, nie może określać okresu na jaki fundusz zostanie wyodrębniony – ocenia RIO.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wydała opinię w sprawie wyodrębniania przez gminy środków stanowiących fundusz sołecki.

RIO odniosła się do uchwały rady gminy Brzozów - „w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy Brzozów na 2016 rok środków stanowiących fundusz sołecki".

- Tytuł uchwały, jak również postanowienie § 1 w zakresie sformułowania „na 2016 rok”, naruszają w sposób istotny przepis art. 2 ust. 3 ustawy o funduszu sołeckim, ponieważ stanowią niedozwolone zawężenie czasu obowiązywania wyodrębnienia funduszu sołeckiego do roku budżetowego 2016 i wykraczają poza granice kompetencji przysługujących radzie – stwierdza Izba.

Rada gminy jedynie wyodrębnia fundusz

Jak wyjaśnia RIO rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu, przy czym uchwała o wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu ma zastosowanie do kolejnych lat budżetowych następujących po roku, w którym została podjęta.

Rada gminy podejmując uchwałę , nie może modyfikować zakresu czasowego obowiązywania wyodrębnienia, poprzez ograniczenie decyzji tylko do roku budżetowego następującego po roku, w którym została podjęta uchwała.

Treść uchwały RIO w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.