PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz wsparcia dla małych miast

  • KB    25 maja 2010 - 09:19
Fundusz wsparcia dla małych miast

Dwanaście kujawsko- pomorskich miast otrzyma wsparcie z budżetu województwa w ramach specjalnego funduszu dla miast do 5 tysięcy mieszkańców.
Finansowe wsparcie to nowy mechanizm samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, którym planuje ono zniwelować różnice między poziomem finansowania z różnych źródeł miejskich programów rewitalizacyjnych. Prawie 2,7 miliona złotych trafi na realizację inwestycji związanych z rewitalizacją i zagospodarowaniem dostępnej mieszkańcom przestrzeni. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podjął wczorajj (24 maja) sejmik województwa.

Władze samorządowe województwa ustanowiły linię demarkacyjną określającą, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie mogą się ubiegać o dofinansowanie na rewitalizację w ramach RPO województwa. Zamiast tego, wsparcie na ten cel mogą otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW),  w którym maksymalna kwota dotacji wynosi 500 tysięcy złotych.

W przypadku 13 miast potencjalne wsparcie, jakie mogłyby one otrzymać w ramach RPO WK-P byłoby wyższe niż kwota jaką uzyskały w ramach PROW. Ta potencjalna kwota dotacji obliczana jest na podstawie takich kryteriów jak liczba ludności, stopa bezrobocia oraz wskaźnik dochodów podatkowych i dlatego jest różna dla poszczególnych miejscowości.

- Dzięki temu funduszowi miejscowości korzystające ze wsparcia w ramach PROW dostaną takie same dofinansowanie, jakie dostałyby korzystając ze wsparcia w ramach RPO – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na przykład maksymalna kwota dofinansowania dla Piotrkowa Kujawskiego w ramach PROW wyniosła 500 tys. złotych. Gdyby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach RPO otrzymałoby wsparcie w wysokości 813 tys. złotych. Różnica 313 tysięcy złotych to kwota dofinansowania, jaką władze Piotrkowa mogą otrzymać z budżetu województwa na realizację wskazanej przez siebie inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.