Funkcjonariusz publiczny musi znać swoje uprawnienia i obowiązki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-06-2010
  • drukuj
Urzędnik, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, ponosi odpowiedzialność karną. Sąd może zakazać mu zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji.

Przepis dotyczący przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego jest zgodny z konstytucją – zdecydował 9 czerwca Trybunał Konstytucyjny. Fakt, że część znamion tego przestępstwa została określona nie w akcie prawnym o randze ustawy, ale w innych przepisach wskazujących obowiązki funkcjonariuszy, jak np. decyzje administracyjne, zakresy obowiązków, umowy o pracę czy obowiązki wynikające ze służby, nie przesądza o niezgodności przepisu z konstytucją – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tym samym Trybunał uznał za zgodny z konstytucją art. 231 par. 1 kodeksu karnego określający znamiona przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego. Stwierdził, że każdy adresat tego przepisu, którym jest funkcjonariusz publiczny, może przewidzieć skutki prawne swojego działania.

Za nadużycie władzy funkcjonariuszowi publicznemu grożą trzy lata pozbawienia wolności.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Urzednik to nie funkcjonariusz !!!
Ten straszny wyrok Trybunalu znaczy, ze za kazda decyzje jest odpowiedzialny urzednik, a nie jego zwierzchnik. W cywilizowanych krajach za decyzje urzednikow odpowiedzialny jest glowny dyrektor urzedu, a nie urzednik. Jesli urzednik popelni pomylke, jest tyl
...ko odpowiedzialny sluzbowo. Miejmy nadzieje jednak, ze ktos to kuriozum prawne zaskarzy do Unii. rozwiń

autoidea, 2010-06-10 14:54:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE