PARTNER PORTALU
  • BGK

Gaz łupkowy i sądy w listopadzie w Sejmie

  • PAP    10 października 2012 - 12:22
Gaz łupkowy i sądy w listopadzie w Sejmie

W listopadzie Sejm zajmie się projektem ustawy regulującym zasady wydobycia gazu łupkowego w Polsce a także projektem obywatelskim, który blokuje reorganizację sądów rejonowych.
Ewa Kopacz powiedziała, że w sprawie projektu dotyczącego gazu łupkowego Sejm czekał na stanowisko rządu. Jak podkreśliła, po rozmowie z szefem kancelarii premiera Tomaszem Arabskim, do czego była zobligowana przez Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu, wie, że takie stanowisko rządu jest.

„Będziemy to prawdopodobnie na pierwszym listopadowym posiedzeniu Sejmu rozpatrywać” – poinformowała marszałek na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Co z ustawą ws. wydobywania gazu w Polsce?

Chodzi o projekt złożony w listopadzie 2011 roku przez PiS. Według jego autorów ma on zagwarantować państwu sprawiedliwy udział w dochodach z wydobycia gazu łupkowego. Zawiera on regulacje m.in. z zakresu koncesji na wydobycie i wysokości opłat wydobywczych.

Na początku października PiS alarmowało, że propozycja jest blokowana przez marszałek Sejmu i rząd. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że brak odpowiednich regulacji umożliwia niekontrolowany proces zbywania koncesji.

Czytaj też: 79 sądów rejonowych wydziałami zamiejscowymi

Kolejną propozycją, nad którą posłowie będą mogli pracować w najbliższym czasie, jest obywatelski projekt ustawy uniemożliwiającej ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi przeprowadzenie reorganizacji sądów rejonowych.

Według Kopacz w przypadku tej propozycji w grę wchodzą pierwsze listopadowe posiedzenia, jednak będzie to jeszcze zależało od tego, jak ułożą się inne pilne sprawy.

Zgodnie z podpisanym w piątek przez Jarosława Gowina rozporządzeniem 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Środowiska prawniczo-sędziowskie oraz PSL od wielu miesięcy protestują przeciw reformie ministra sprawiedliwości. Na początku września Stronnictwo złożyło w Sejmie obywatelski projekt, który enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.