Gdańsk ogranicza wydatki

842 mln zł planuje wydać na inwestycje Gdańsk - wynika z projektu budżetu na przyszły rok. W piątek podano, że dochody miasta mają wynieść 2 mld 718 mln zł, a wydatki ok. 2 mld 708 mln zł. Nadwyżka budżetowa powinna sięgnąć prawie 10 mln zł.
Gdańsk ogranicza wydatki

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwrócił uwagę, że "wydatki zostały bardzo ograniczone w związku z rygorystycznymi przepisami ustawy o finansach publicznych".

Uważa, że "budżet jest bardzo proinwestycyjny i będzie to rok kończenia wielu projektów współfinansowanych przez UE, a poza tym po stronie wydatków jest bardzo dyscyplinujący, wymagający i trudny".

Czytaj też: Budżety miast pękają w szwach

Po raz pierwszy od 2007 r. projekt budżetu nie przewiduje deficytu. Zgodnie z projektem budżetu Gdańska przedstawionym podczas konferencji prasowej, nadwyżka budżetowa ma wynieść prawie 10 mln zł.

Prezydent poinformował, że w latach 2007-2013 w Gdańsku wydano i planuje się wydać na inwestycje prawie 5 mld zł.

Wśród największych inwestycji realizowanych w przyszłym roku miasto wymienia m.in. budowę Trasy Słowackiego, Trasy Sucharskiego, Europejskiego Centrum Solidarności oraz rozwój komunikacji rowerowej aglomeracji trójmiejskiej i tworzenie Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, która obejmuje prawie 200 gdańskich placówek oświatowych.

Czytaj też: Jak radzą sobie najbardziej zadłużone gminy w Polsce?

Skarbnik miasta Teresa Blacharska poinformowała, że poza inwestycjami miasto najwięcej wyda na oświatę i wychowanie (ponad 672 mln zł). W porównaniu z 2012 r. to kwota wyższa o ok. 20 mln zł; wzrost wynika z podwyżki wynagrodzeń w oświacie od 1 września br. Miasto ma dopłacić do oświaty w przyszłym roku ponad 266 mln zł.

Ponad 352 mln zł planuje wydać na transport zbiorowy (m.in. na dopłatę do biletów) i utrzymanie dróg.

W związku z wejściem w życie od 1 lipca 2013 r. tzw. ustawy śmieciowej w projekcie budżetu przewidziano 41 mln zł na półroczne wydatki związane ze zorganizowaniem zbiórki odpadów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU