PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, projekt budżetu na 2016 rok

  • pt    13 listopada 2015 - 09:39
Gdańsk, projekt budżetu na 2016 rok

Paweł Adamowicz zaprezentował projekt budżetu - fot.gdansk.pl

Rozpoczęcie budowy mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską, podwyżki dla pracowników "budżetówki" oraz remonty ulic i chodników. Władze Gdańska zaprezentowały projekt budżetu miasta na 2016 rok.
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podkreślał, że będzie to drugi z kolei budżet, w którym kończone będą duże inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013. W związku z tym wydatki na inwestycje w przyszłym roku będą niższe niż w ostatnich latach. Zmniejszą się o 37 proc.

Największe inwestycje w 2016 r.

W 2016 na pewno zakończona zostanie budowa tunelu pod Martwą Wisłą. Na ostatni etap inwestycji przeznaczono w budżecie 108 mln złotych. Modernizacja szkół i przedszkoli pochłonąć ma z kolei 20 mln złotych. Ponad 13 mln złotych przeznaczono na remont chodników. Tyle samo zabezpieczono na remont gdańskich ulic.

W przyszłym roku kontynuowana będzie budowa kompleksu do sportów lekkoatletycznych dla młodzieży przy al. Grunwaldzkiej. Rozpocznie się też budowa krytej pływalni przy ul. Siedleckiej w Gdańku Osowej.

Obiekt powinien być gotowy już w przyszłym roku. Pod koniec 2016 r. rozpocznie się też budowa pływalni przy ul. Stryjewskiego na Stogach, która zakończy się w 2017 r. oraz przygotowywana będzie dokumentacja dla budowy basenu przy ul. Smoleńskiej na Oruni. Ten ostatni obiekt zostanie oddany do użytku w 2018 r.

W przyszłym roku rozpocznie się budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską. W budżecie zabezpieczono na ten cel 17 mln złotych. - To będą wykupy i prawdopodobnie rozpocznie się budowa przyczółków mostu - podkreślał preyzdent Adamowicz.

-Rozbudowana zostanie także ul. Budowlanych i Węzeł Szadółki. Tworzone będą także węzły komunikacyjne przy przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - wyliczał.


Podwyżki, niewielkie, ale będą

-W roku 2016 przewidujemy, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,8 proc. A to ważna informacja ze względu na obliczanie dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT. To przekłada się na wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – tłumaczył prezydent Gdańska.

- Po dwuletniej przerwie przewidujemy w przyszłorocznym budżecie średnią podwyżkę wynagrodzeń w strefie budżetowej miasta dla 6570 osób. W tej liczbie nie ma nauczycieli. Podwyżki pochłoną ponad 14 mln złotych. Średnia podwyżka wyniesie ok. 4 proc. Ale będą i tacy, którzy podwyżki nie dostaną w ogóle, bo na nią nie zasługują. Będą też i tacy, którzy dostaną mniej niż 4 proc. - dodawał prezydent.

Na podwyższone pensje mogą liczyć pracownicy strefy budżetowej miasta Gdańska, w tym pracownicy kultury, opieki społecznej, urzędu miejskiego, Straży Miejskiej, ZDiZ i pracownicy administracji w szkołach.

Finansowanie komunikacji miejskiej

Według szacunków wpływy z biletów w przyszłym roku wyniosą 120 mln złotych. Z kolei wydatki na zakup samych usług komunikacyjnych pochłoną prawie 230 mln złotych. Dlatego miasto dołoży do funkcjonowania komunikacji 110 mln złotych.

Czy w związku z tym można spodziewać się podwyżek cen biletów w komunikacji publicznej?

- Dzisiaj takiej podwyżki nie przewidujemy. Jednak na przełomie maja i czerwca 2016 r. przedstawimy analizę kosztów funkcjonowania transportu publicznego. Jeżeli wyniki analiz będą niekorzystne, czyli zwiększające różnicę między wpływami z biletów a dotacją na komunikację, nie możemy wykluczyć ewentualnej podwyżki. Dowiemy się jednak tego dopiero na przełomie maja i czerwca – podkreślał prezydent Adamowicz.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.