PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wydatki miasta na prywatnych prawników pod lupą prokuratora

  • aw/PAP    16 lutego 2018 - 16:19
Gdańsk: Wydatki miasta na prywatnych prawników pod lupą prokuratora
Prezydent występował na forum publicznym nie jako Paweł Adamowicz, tylko jako osoba pełniąca urząd prezydenta miasta Gdańska - tłumaczy rzeczniczka (fot.: (fot. Dominik Paszlinski / gdansk.pl)

Gdańska prokuratura sprawdzi w śledztwie, czy gdańscy urzędnicy dopuścili się przekroczenia uprawnień, zlecając prywatnym kancelariom obsługę prawną miejskich wydziałów i jednostek organizacyjnych, a także dwóch spraw sądowych wytoczonych prezydentowi miasta.
  • O wszczęciu w piątek (16 lutego) śledztwa w tej sprawie poinformował szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz Remigiusz Signerski.
  • Wyjaśnił, że prokuratura wszczęła postępowanie po wykonaniu czynności sprawdzających, a te zostały zainicjowane przez śledczych z urzędu.
  • Signerski wyjaśnił, że w śledztwie badana będzie sprawa zawierania przez gdańskich urzędników umów na obsługę prawną świadczoną przez prywatne kancelarie.
  • Magistrat wystosował w tej sprawie oświadczenie.

Signerski poinformował, że rzecz dotyczy umów zawartych od stycznia 2016 r. do grudnia 2017 r.

Wyjaśnił, że z przeprowadzonego postępowania sprawdzającego wynika, iż w tym czasie kierownicy poszczególnych wydziałów gdańskiego magistratu oraz jednostek organizacyjnych miasta zawarli umowy na obsługę prawną z kilkudziesięcioma podmiotami zewnętrznymi, a wynagrodzenie za te usługi wyniosło w ciągu dwóch lat nie mniej niż 1,7 mln zł.

Signerski poinformował, że w śledztwie prokuratorzy zbadają "tryb wyłaniania podmiotów realizujących usługi prawne", a także zasadność zlecania usług prawnych prywatnym kancelariom w sytuacji, gdy Urząd Miejski w Gdańsku zatrudniania etatowych radców prawnych.

Jak zaznaczył Signerski, śledztwo prowadzone będzie pod kątem art. 231 par. 2 Kodeksu karnego, czyli "przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego" w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przestępstwo to zagrożone jest karą do lat 10 pozbawienia wolności.

W ramach tego samego śledztwa prokuratorzy zbadają też kwestię zawarcia w 2017 r. dwóch umów, w myśl których magistrat wydał 24,6 tys. zł na obsługę prawną procesu karnego i cywilnego, który prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi wytoczył jeden z mieszkańców.

Gdańszczanin poczuł się znieważony medialną wypowiedzią prezydenta. W sprawie toczyły się dwa procesy wytoczone przez tą samą osobę. "Będziemy badać zasadność opłacania pomocy prawnej udzielonej prezydentowi z funduszy publicznych" - powiedział Signerski.

Gdański magistrat poinformował w piątek popołudniu, że nie otrzymał w tej prawie informacji z Prokuratury.

- O ile rzeczywiście informacje podawane są prawdziwe i sprawę bada Prokuratura, to Urząd Miasta chętnie odpowie na wszystkie pytania śledczych. Nie budzi dla nas wątpliwości fakt, że wszystkie działania UMG były w tym przypadku, podobnie zresztą jak w innych, całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami. Działamy zgodnie z literą prawa - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska.

Czytaj też: Paweł Adamowicz: Trwa nagonka, która ma podważyć zaufanie do mnie

Dodaje, że sprawa wynikała z realizacji służbowych obowiązków prezydenta miasta Gdańska.

- Prezydent występował na forum publicznym nie jako Paweł Adamowicz, tylko jako osoba pełniąca urząd prezydenta miasta Gdańska. Tym samym zarzut dotyczy wypowiedzi, która nastąpiła w wyniku wykonywania służbowych obowiązków. W związku z powyższym, nie mamy do czynienia ze sprawą prywatną Pawła Adamowicza, a ze sprawą związaną bezpośrednio z Prezydentem Miasta Gdańska, w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych - czytamy w oświadczeniu z UM Gdańsk.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.