PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: zmiany wyników głosowania Budżetu Obywatelskiego tylko w dwóch dzielnicach

  • JS    23 stycznia 2018 - 23:11
Gdańsk: zmiany wyników głosowania Budżetu Obywatelskiego tylko w dwóch dzielnicach
We wtorek, 23 stycznia, ogłoszono ostateczne wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018 (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Chełm i Osowa – w tych dzielnicach zmieniły się wyniki po przeprowadzeniu dodatkowego głosowania w Budżecie Obywatelskim, które odbyło się w dniach 15-21 stycznia. Wzięło w nim udział 4393 osoby, czyli blisko 29 proc. uprawnionych do tego mieszkańców Gdańska. Do realizacji trafią dodatkowe trzy projekty.
  • Wiceprezydent Dulkiewicz przyznaje, że największym na dziś wyzwaniem dla władz miasta i urzędników jest odbudowanie zaufania do BO aktywistów i działaczy dzielnicowych, którzy każdego roku składają ciekawe projekty.
  • Już w marcu br. rozpoczną się przygotowania do kolejnej edycji BO, na rok 2019.

Dodatkowe głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego to efekt nieprawidłowego zliczenia głosów w trakcie wrześniowo-październikowego głosowania. Jesienią ub.r. okazało się, że system elektroniczny przygotowany przez zewnętrzną firmę z Olsztyna był wadliwy i nie zliczał głosów w sytuacji, gdy np. ktoś oddał po jednym lub po dwa punkty na co najmniej dwa różne projekty.

W listopadzie ub.r. władze Gdańska zaprosiły na spotkanie ubiegłorocznych wnioskodawców BO, gdzie każdy mógł się wypowiedzieć na temat tego, jakie przyjąć rozwiązanie w tej sytuacji. Propozycje były różne, od uznania (mimo wszystko) wyników głosowania, poprzez przeprowadzenie ponownego, po przyjęcie do realizacji wszystkich zgłoszonych w ubiegłym roku projektów (kosztowałoby to około 50 mln złotych), i wiele innych. Ostateczną decyzję podjął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zdecydował on o przeprowadzeniu dodatkowego głosowania oraz o dołożeniu 2 mln złotych na realizację projektów BO 2018.

Po przeprowadzeniu dodatkowego głosowania, do realizacji w tym roku zakwalifikowało się 106 projektów: 101 dzielnicowych i 5 ogólnomiejskich. W przypadku tych ostatnich, nie pojawił się żaden dodatkowy projekt do realizacji. Jednak układ głosów wskazywał na to, że jeden z projektów, które "wygrały" jesienią, wypadłby z listy do realizacji. Dzięki wspomnianej kwocie dodatkowych 2 mln złotych zrealizowane zostaną wszystkie.

Na Chełmie, po zakończonym w niedzielę 21 stycznia głosowaniu, z listy do realizacji wypadłyby dwa projekty (związane z aktywnością fizyczną mieszkańców), które zakwalifikowały się do realizacji jesienią. Dodatkowo włączono jeden projekt do realizacji, który dostał sporo głosów w ostatnim głosowaniu.

Podobnie sytuacja wyglądała w Osowej. Tutaj również dwa projekty wypadłyby z listy do realizacji, ale dzięki dodatkowym środkom zostaną zrealizowane. Do tego w dzielnicy zrealizowane zostaną dwa dodatkowe projekty mieszkańców.

Mimo przeznaczonych dodatkowych 2 mln złotych, z tej puli wydanych zostanie tylko 180 tys. złotych. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektów BO 2019.

- Rozmawialiśmy w gronie Zespołu Konsultacyjnego ds. BO na ten temat. Wspólnie podjęliśmy decyzję, by pozostałą kwotę 1,8 mln złotych dołożyć do puli Budżetu Obywatelskiego 2019. Przypomnę, że zgodnie z zapowiedziami ten budżet miał wynieść 18 mln złotych. Z dodatkową kwotą będzie 19,8 mln złotych – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska.

Wspomniane 2 mln złotych miały być "wyrównaniem" strat, które powstałyby po dodatkowym głosowaniu. Zakładano, że zmiany w ostatecznych wynikach – po dodatkowym głosowaniu - będą dużo większe. Okazało się jednak, że dotyczą tylko dwóch dzielnic i raptem trzech dodatkowych projektów, dlatego wydanych zostanie "tylko" 180 tys. złotych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.