PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańszczanie rozpoczynają głosowanie na budżetem obywatelskim

  • pap    9 lutego 2014 - 17:09
Gdańszczanie rozpoczynają głosowanie na budżetem obywatelskim

W poniedziałek 10 lutego o północy rozpoczyna się głosowanie nad pierwszym w historii miasta budżetem obywatelskim w Gdańsku. Mieszkańcy zdecydują, na co zostanie wydanych 9 mln zł. Do wyboru mają 308 projektów na łączną kwotę 68,5 mln zł.
Pieniądze z budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczone na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, wiaty i otoczenie przystanków, zmiany w organizacji ruchu, poprawę bezpieczeństwa, naprawę infrastruktury i podniesienie estetyki oraz remonty miejskich obiektów użyteczności publicznej.

Jak poinformował Urząd Miasta w komunikacie, głosowanie nad budżetem obywatelskim Gdańska na 2014 rok rozpoczyna się w poniedziałek o północy i potrwa do 23 lutego do godz. 23.59.

Głosowanie będzie miało formę elektroniczną za pośrednictwem internetowej strony miasta www.gdansk.pl. Osoby, które nie mają dostępu do komputera lub do internetu, mogą zgłosić się do jednego z 11 punktów do głosowania, m.in. w budynkach urzędu miasta przy ulicach: Partyzantów, Nowe Ogrody i Wilanowskiej oraz w wybranych szkołach.

Dzielnice i złożone z ich terenu projekty zostały podzielone na sześć okręgów i na każdy z nich przypada po 1,5 mln zł. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy okręgu drugiego obejmującego Śródmieście, Chełm, Ujeścisko i Łostowice. Najmniej wniosków wpłynęło z okręgu piątego obejmującego Zaspę i Przymorze.

Można oddać po jednym głosie na maksymalnie pięć projektów z dowolnego okręgu. W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy Gdańska, którzy 4 listopada 2013 r. ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy lub wpisani do gdańskiego rejestru wyborców. Uprawnionych do głosowania jest ponad 375 tys. osób.

Propozycje do pilotażowego budżetu obywatelskiego gdańszczanie mogli zgłaszać w listopadzie ub. roku. Jak poinformował pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. inicjatyw i konsultacji społecznych Piotr Kowalczuk, wpłynęło 417 projektów, wartych prawie 90 mln zł.

Po formalnej weryfikacji do konkursu zakwalifikowano 308 projektów o wartości 68,5 mln zł. Maksymalna wysokość kwoty na konkretny projekt wynosi 500 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: