PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańszczanie wybiorą spośród 308 propozycji w ramach budżetu obywatelskiego

  • PAP    3 lutego 2014 - 15:52
Gdańszczanie wybiorą spośród 308 propozycji w ramach budżetu obywatelskiego

308 zgłoszonych przez mieszkańców projektów będzie ubiegać się o fundusze na realizację w ramach pierwszego w historii Gdańska budżetu obywatelskiego. Najwięcej z nich dotyczy terenów rekreacyjnych, np. siłowni na świeżym powietrzu czy placów zabaw.
Samorząd przeznaczył na ten cel w sumie 9 mln zł. Głosowanie mieszkańców odbędzie się w lutym.

Propozycje do pilotażowego budżetu obywatelskiego gdańszczanie mogli zgłaszać w listopadzie ub.roku. Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. inicjatyw i konsultacji społecznych Piotr Kowalczuk, w sumie wpłynęło 417 projektów wartych prawie 90 mln zł.

W grudniu i styczniu trwała formalna weryfikacja wniosków, podczas której ostatecznie przyjęto do konkursu 308 projektów wartych w sumie prawie 69 mln zł. "Najwięcej projektów dotyczy małej architektury i terenów rekreacyjnych, w tym np. siłowni na świeżym powietrzu czy placów zabaw" - wyjaśnił Kowalczuk.

Czytaj też:  Budżet obywatelski robi furorę

Dodał, że od 10 do 23 lutego mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować na konkretne projekty: ich spis zostanie zamieszczony na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. W głosowaniu mogą wziąć udział gdańszczanie, który w dniu rozpoczęcia konsultacji nad budżetem (4 listopada ub.r.) ukończyli 16 lat.

Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać w sumie pięć głosów na pięć różnych projektów. Będzie można to zrobić przez internet lub odwiedzając wyznaczone punkty w mieście. Ogłoszenie listy wybranych do realizacji projektów przewidziano na 25 lutego.

Przy realizacji pilotażowego budżetu obywatelskiego Gdańsk został podzielony na sześć okręgów, z których każdy ma do dyspozycji 1,5 mln zł. Zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane do końca 2014 r.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczone na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, wiaty i otoczenie przystanków, zmiany w organizacji ruchu, poprawę bezpieczeństwa, naprawę infrastruktury i podniesienie estetyki oraz remonty miejskich obiektów użyteczności publicznej. Maksymalna wysokość kwoty na konkretny projekt nie może przekroczyć 500 tys. zł.

"Zaskoczyła nas liczba złożonych wniosków. W Poznaniu, który pod względem wielkości jest podobny do Gdańska, przy pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 250 projektów, a więc dużo mniej niż w Gdańsku" - powiedział Kowalczuk.

Formalnej weryfikacji wniosków dokonywała komisja złożona z 21 osób: radnych miasta, radnych dzielnic, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz urzędników specjalizujących w różnych dziedzinach. Jak wyjaśnił Kowalczuk, wśród wniosków, które nie zakwalifikowały się do konkursu były np. projekty wprowadzenia nowych linii autobusowych czy montażu świateł drogowych. "Za te zadania odpowiadają konkretne firmy czy komórki miejskie" - wyjaśnił Kowalczuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.