PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA: Iluminacje świąteczne to forma reklamy i trzeba za nią płacić

  • MN    14 grudnia 2016 - 14:19
GDDKiA: Iluminacje świąteczne to forma reklamy i trzeba za nią płacić
Przykładowe iluminacje świąteczne na słupach oświetleniowych. Wyglądają na reklamę? (fot. UM Lublin)

• Oddział GDDKiA w Zielonej Górze wystosował pismo do samorządu Krosna Odrzańskiego, w którym informuje, że iluminacje świąteczne wzdłuż drogi należy traktować jako reklamę.
• Jednocześnie podkreśla, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych, zamieszczenie reklam wzdłuż drogi bez przeprowadzenia procedury typowej dla zamieszczania reklam, wiąże się z karami finansowymi.




Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze wystosował pismo, w którym odniósł się do kwestii ozdób świątecznych zamieszczanych co roku w pasach drogowych dróg krajowych (iluminacji i symboli świątecznych).

Jak twierdzi, w myśl art. 4 pkt. 23 ustawy o drogach publicznych, takie ozdoby są reklamami. Zwraca uwagę, że reklamą jest każdy nośnik informacji wizualnej widoczny przez użytkownika drogi.

GDDKiA pisze, że zamieszczenie takich ozdób powinno się odbyć zgodnie ze wszystkimi formalnymi wymogami dotyczącymi uzyskania pozwoleń i zachowania bezpieczeństwa dla kierowców. W innym wypadku grożą kary finansowe.

Na pismo GDDKiA odpowiedział Grzegorz Garczyński, zastępca burmistrza Krosna Odrzańskiego, informując, że 17 grudnia tego roku na 40 słupach oświetleniowych wzdłuż drogi krajowej nr 29 przebiegającej przez Krosno Odrzańskie gmina zamierza zamieścić podświetlone symbole Bożego Narodzenia – jak co roku, od ponad 20 lat.

Garczyński zwraca uwagę, że dotąd GDDKiA nie prosiła o uiszczanie opłat za wywieszane symbole.

Czytaj też: Ile samorządy wydały na iluminacje i dekoracje świąteczne w 2016?

Dodatkowo burmistrz wskazuje, że podświetlone symbole Bożego Narodzenia nie mieszczą się w definicji reklamy, a oddziały GDDKiA w innych samorządach (Oborniki w woj. wielkopolskim i Świebodzice w woj. dolnośląskim) nie prosiły o uiszczanie opłat z takiego tytułu.

Samorząd wylicza, że według przedstawionego przez GDDKiA algorytmu, za umieszczenie iluminacji wzdłuż drogi krajowej nr 29 należałoby zapłacić kwotę 15 tys. 360 zł za okres od 17 grudnia do 9 stycznia 2017 roku.

Jednocześnie burmistrz pyta czy państwowe symbole narodowe (flagi) wywieszane wzdłuż dróg krajowych w święta państwowe też będą traktowane jako reklamy.

Podkreśla, że gmina otrzymała pozwolenie na bezpłatne zawieszenie ozdób od właścicieli słupów oświetleniowych. 

Czytaj też: W centrach miast klimat świąt zapanował na dobre (galeria zdjęć)

Na razie samorząd czeka na odpowiedź ze strony GDDKiA.

Wszystkie pisma dodajemy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia



REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.