PARTNER PORTALU
  • BGK

GDDKiA: Iluminacje świąteczne to forma reklamy i trzeba za nią płacić

  • MN    14 grudnia 2016 - 14:19
GDDKiA: Iluminacje świąteczne to forma reklamy i trzeba za nią płacić
Przykładowe iluminacje świąteczne na słupach oświetleniowych. Wyglądają na reklamę? (fot. UM Lublin)

• Oddział GDDKiA w Zielonej Górze wystosował pismo do samorządu Krosna Odrzańskiego, w którym informuje, że iluminacje świąteczne wzdłuż drogi należy traktować jako reklamę.
• Jednocześnie podkreśla, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych, zamieszczenie reklam wzdłuż drogi bez przeprowadzenia procedury typowej dla zamieszczania reklam, wiąże się z karami finansowymi.
Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze wystosował pismo, w którym odniósł się do kwestii ozdób świątecznych zamieszczanych co roku w pasach drogowych dróg krajowych (iluminacji i symboli świątecznych).

Jak twierdzi, w myśl art. 4 pkt. 23 ustawy o drogach publicznych, takie ozdoby są reklamami. Zwraca uwagę, że reklamą jest każdy nośnik informacji wizualnej widoczny przez użytkownika drogi.

GDDKiA pisze, że zamieszczenie takich ozdób powinno się odbyć zgodnie ze wszystkimi formalnymi wymogami dotyczącymi uzyskania pozwoleń i zachowania bezpieczeństwa dla kierowców. W innym wypadku grożą kary finansowe.

Na pismo GDDKiA odpowiedział Grzegorz Garczyński, zastępca burmistrza Krosna Odrzańskiego, informując, że 17 grudnia tego roku na 40 słupach oświetleniowych wzdłuż drogi krajowej nr 29 przebiegającej przez Krosno Odrzańskie gmina zamierza zamieścić podświetlone symbole Bożego Narodzenia – jak co roku, od ponad 20 lat.

Garczyński zwraca uwagę, że dotąd GDDKiA nie prosiła o uiszczanie opłat za wywieszane symbole.

Czytaj też: Ile samorządy wydały na iluminacje i dekoracje świąteczne w 2016?

Dodatkowo burmistrz wskazuje, że podświetlone symbole Bożego Narodzenia nie mieszczą się w definicji reklamy, a oddziały GDDKiA w innych samorządach (Oborniki w woj. wielkopolskim i Świebodzice w woj. dolnośląskim) nie prosiły o uiszczanie opłat z takiego tytułu.

Samorząd wylicza, że według przedstawionego przez GDDKiA algorytmu, za umieszczenie iluminacji wzdłuż drogi krajowej nr 29 należałoby zapłacić kwotę 15 tys. 360 zł za okres od 17 grudnia do 9 stycznia 2017 roku.

Jednocześnie burmistrz pyta czy państwowe symbole narodowe (flagi) wywieszane wzdłuż dróg krajowych w święta państwowe też będą traktowane jako reklamy.

Podkreśla, że gmina otrzymała pozwolenie na bezpłatne zawieszenie ozdób od właścicieli słupów oświetleniowych. 

Czytaj też: W centrach miast klimat świąt zapanował na dobre (galeria zdjęć)

Na razie samorząd czeka na odpowiedź ze strony GDDKiA.

Wszystkie pisma dodajemy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.