PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia: Opłaty za odholowywanie pojazdów wbrew przepisom Prawo o ruchu drogowym

  • MN    1 czerwca 2017 - 15:41
Gdynia: Opłaty za odholowywanie pojazdów wbrew przepisom Prawo o ruchu drogowym
Sąd administracyjny uwzględnił skargę rzecznika. (zdj. ilustracyjne/youtube.com)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na opłaty za odholowywanie samochodów w Gdyni.
RPO tłumaczy, że przepisy Prawa o ruchu drogowym przewidują ustalenie opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z drogi (np. na skutek niewłaściwego parkowania). Ich wysokość powinna być ustalona m.in. z uwzględnieniem kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu.

Tymczasem Rada Miasta w Gdyni określiła stawki opłat na maksymalnym, dopuszczalnym przez prawo poziomie, bez sprawdzenia, jaka będzie ich relacja do wspomnianych kosztów.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył  do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku uchwałę Rady Miasta Gdyni w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów na parkingu strzeżonym w roku 2016.

W uzasadnieniu skargi rzecznik wykazał, że stawki przedmiotowych opłat zostały określone bez uwzględnienia ustawowego kryterium, jakim są koszty usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze powiatu. Sąd administracyjny uwzględnił skargę rzecznika i wyrokiem z dnia 31 maja 2017 r. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.