PARTNER PORTALU
  • BGK

Geodeci pozywają powiaty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 lutego 2011 - 06:45
Geodeci pozywają powiaty

Starostwa niezgodnie z prawem pobierają opłaty za kartowanie i sporządzanie kopii map geodezyjnych. W sądach geodeci domagają się ich zwrotu. Gra idzie o 900 mln zł.
W całym kraju do sądów wpływają pozwy geodetów przeciwko starostwom powiatowym. Domagają się w nich zwrotu nienależnie pobranych opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne. Chodzi o ponoszone przez firmy geodezyjne wydatki związane z kartowaniem i sporządzaniem kserokopii map geodezyjnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zależnie od powiatu opłaty wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Ich wysokość określana jest dowolnie. W jednym miejscu wprowadzane są zarządzeniem starosty, gdzie indziej określa to uchwała rady powiatu albo zarządzenie szefa państwowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Do takiego działania powiaty nie mają podstaw prawnych. Właśnie z tego powodu firmy geodezyjne pozywają Skarb Państwa reprezentowany przez starostę. Roszczenia geodetów szacowane są na nawet 900 mln zł. W takich sprawach zapadły już pierwsze prawomocne rozstrzygnięcia. W wyrokach sądy przyznają rację firmom geodezyjnym i zasądzają od powiatów zwrot niezasadnie pobranych kwot = podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.