Geografia hipotek

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu
  • 21-04-2011
  • drukuj
Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Legionowa, Pruszków spłaca więcej niż Kielce, a Warszawa ma jedną trzecią długu Polaków.
Geografia hipotek

Na koniec stycznia zobowiązania Polaków z tytułu długów zaciągniętych na cele mieszkaniowe (kredyty mieszkaniowe, konsolidacyjne, pożyczki hipoteczne itp.) wynosiły 275 mld zł – pisze „Puls Biznesu”.

Największy udział w zadłużeniu mieli mieszkańcy Mazowsza, którzy prowadzą w rankingu za sprawą Warszawy. Stolica jest największym rynkiem kredytowym, konsumującym ponad jedną trzecią całej produkcji bankowej. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wartość zadłużenia wynosi w Warszawie 47 tys. zł, podczas gdy we Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu o 20 tys. zł mniej.

Ale to nie stolica jest na czele rankingu zadłużenia w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Bezapelacyjnie wygrywa Legionowo. Statystyczny mieszkaniec tej podwarszawskiej miejscowości spłaca 53 tys. zł zadłużenia.

Niewiele mniej winien jest bankom podstołeczny Pruszków (łącznie 2,66 mld zł, 48 tys. zł na mieszkańca). Ta miejscowość spłaca bankom więcej niż wojewódzkie Kielce.

Z raportu „Pulsu Biznesu” wynika, że nieco mniej niż połowa wartości zadłużenia Mazowsza obciąża rachunek Śląska. Z miast nie wojewódzkich mocno w kredyty poszła Gdynia. Ich wartość przekroczyła w tym mieście 6 mld zł, a to więcej niż wynoszą zobowiązania regionalnych metropolii: Opola, Białegostoku czy Bydgoszczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU