PARTNER PORTALU
  • BGK

Gigantyczny dług ograniczy inwestycje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    13 września 2010 - 08:46
Gigantyczny dług ograniczy inwestycje

Wyższe podatki i gorsze warunki dla samorządów – takie mogą być skutki rosnącego zadłużenia.
Od początku tego roku dług zaciągany przez rząd, jego agencje i samorządy wzrósł o 51 mld zł i wyniósł 721 mld zł. Jeżeli to tempo utrzyma się do końca roku, może on przekroczyć 55 proc. PKB. Niesie to ze sobą znaczne utrudnienia dla państwa i obywateli – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego Niezależnie od sposobu liczenia do końca roku dług wzrośnie o kolejne 58 mld zł. Oznacza to, że zarówno według krajowej, jak i unijnej metody liczenia drugi próg ostrożnościowy – 55 proc. PKB – zostanie przekroczony.

Sytuacja może być lepsza, jeśli złoty się umocni. Jednym z najboleśniejszych skutków przekroczenia progu 55 proc. PKB w końcu 2010 r. będzie podwyżka stawki VAT. Po pierwszym podniesieniu o 1 pkt proc. od stycznia 2011 r. czekać nas może kolejna – od lipca 2012 r. – być może nawet o 2 proc.., do 25 proc.

To jednak nie wszystko. W 2012 r. cała budżetówka – łącznie z nauczycielami – będzie się musiała pogodzić z zamrożeniem pensji. Na waloryzację świadczeń nie będą też mogli liczyć renciści i emeryci.

W przypadku przekroczenia progu 55 proc. PKB prawo przewiduje poważne ograniczenia w zaciąganiu zobowiązań publicznych. Deficyt w budżecie na 2012 rok nie będzie mógł wzrosnąć w relacji do dochodu bardziej niż w poprzednim roku. Gorzej z samorządami. Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, uważa, że inwestycje publiczne pchają naszą gospodarkę do przodu. Tymczasem wzrost zadłużenia powyżej 55 proc. PKB oznacza dla samorządów zakaz zadłużania się..

Pojawiają się głosy, by jeszcze przed 2012 r. ograniczyć możliwości zadłużania się samorządów. Dla nich byłby to ogromny kłopot – obecnie masowo zapożyczają się głównie po to, by korzystać z funduszy unijnych. Po 2013 r. możliwości zdobycia pieniędzy z Brukseli będą dużo mniejsze – uważa „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.