PARTNER PORTALU
  • BGK

GIODO: Telefon kontaktowy do radnego informacją publiczną

  • pt    20 września 2016 - 12:06
GIODO: Telefon kontaktowy do radnego informacją publiczną
Radni nie mogą pozostać anonimowi (fot.jastrzebie.pl)

• Czy pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych mogą udzielać instytucjom, firmom i osobom prywatnym informacji dotyczących danych osobowych radnych?
• Kiedy urzędnicy mogą pobierać opłaty za udzielanie informacji publicznej?
Na stronach internetowych urzędów miast i gmin często można znaleźć jedynie imiona i nazwiska radnych, sporadycznie zdarza się, że zamieszczone są adresy elektroniczne, bardzo rzadko numery telefonów.

Czy w takim razie w urzędzie można zdobyć informację o danych teleadresowych radnych?

- Tak, pracownicy urzędów gmin i starostw mogą udzielać informacji dotyczących danych teleadresowych radnych, przy czym nie mogą pobierać opłat za udostępnianie tych danych – tłumaczy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Prywatny adres radnego

Jak tłumaczy GIODO pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych mogą udzielać takich informacji dotyczących radnych, które są związane z pełnieniem przez te osoby funkcji publicznej, a do nich można zaliczyć imię, nazwisko czy telefon kontaktowy. Jednak prywatny adres zamieszkania radnego nie powinien być już publicznie dostępny.

Wynika to z faktu, że radny to funkcjonariusz publiczny, o czym wprost stanowi art. 115 par. 13 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnieniu podlega m.in. informacja o podmiotach, do których zaliczają się organy władzy publicznej, w tym o organach i osobach.

Jak tłumaczy GIODO imiona i nazwiska radnych wiążą się z ich życiem zawodowym i nie wkraczają w sferę ich prywatności.

Ograniczenie prawa zamówień publicznych

Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu jedynie w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, jak również ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Główny Inspektor wyjaśnia także, że jeśli chodzi o koszty udostępniania informacji na temat radnych, które stanowią informację publiczną, to zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, dostęp do niej jest bezpłatny. Wyjątek od tej generalnej zasady przewidziany jest w art. 15 ustawy.

Artykuł ten mówi, że jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej urząd ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, może pobrać od wnioskodawcy opłatę, ale tylko w wysokości odpowiadającej tym kosztom.

Jak dodaje GIODO nie dotyczy to jednak przekazywania jedynie informacji o imieniu i nazwisku oraz telefonie kontaktowym.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • dr Piotr Sitniewski , 2016-09-21 06:30:22

    zachęcam do zajrzenia na jawnoscsamorzadu.pl tam w raporcie są ogólnopolskie badania na ten temat również dr PIotr Sitniewski kierownik projektu