PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice: Rekordowo dużo propozycji do budżetu obywatelskiego

  • JS    8 marca 2017 - 21:50
Gliwice: Rekordowo dużo propozycji do budżetu obywatelskiego
Analiza pomysłów gliwiczan potrwa do 28 kwietnia.

• Gliwicki Budżet Obywatelski wszedł w kolejny etap – rozpoczęła się weryfikacja formalna i merytoryczna wszystkich propozycji zgłoszonych przez mieszkańców i radnych miasta.
• Do urzędu wpłynęło dokładnie 340 wniosków na realizację zadań jednorocznych.
Analiza pomysłów gliwiczan potrwa do 28 kwietnia.

Najwięcej pomysłów spłynęło z osiedli Stare Gliwice (37), Łabędy (35) i Sośnica (35), a najmniej – z Brzezinki (2). Złożone wnioski dotyczą głównie budowy nowych dróg rowerowych, chodników, parkingów, placów zabaw i wybiegów dla psów, remontów ulic, modernizacji przejść dla pieszych oraz oświetlenia osiedlowych zaułków i ścieżek spacerowych, a także organizacji całorocznych zajęć sportowych i kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z mniej typowych rozwiązań zaproponowano w tym roku: budowę parków linowych dla dzieci, osiedlowych tężni solankowych, kortu tenisowego, farm fotowoltaicznych czy ogrodu ziołowego, postawienie tablic informujących o stanie jakości powietrza, a także utworzenie bulwarów Kłodnicy.

Weryfikacją tych oraz pozostałych pomysłów gliwiczan zajmują się pracownicy merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego oraz jednostek miejskich. Wyniki zostaną opublikowane 4 maja. Tego samego dnia ogłoszone zostaną osiedlowe listy zadań. Głosowanie na poszczególne przedsięwzięcia rozpocznie się 15 maja, a zakończy 12 czerwca. Wyniki poznamy 14 lipca.

Do dyspozycji 21 osiedli jest kwota 4,5 mln zł. Zgodnie z obowiązującą procedurą, przynajmniej jedno zadanie w każdym z osiedli ma szansę na realizację w przyszłym roku. Oznacza to, że po głosowaniu i wybraniu przez mieszkańców określonych przedsięwzięć, z budżetu obywatelskiego może zostać sfinansowanych co najmniej 21 zadań.

W ostatnim głosowaniu nad budżetem obywatelskim (2016 r.) 14 921 głosów mieszkańców zostało rozdzielonych pomiędzy 56 z 82 proponowanych zadań. Do realizacji w tym roku wybrano m.in. nowe parkingi, wybieg dla psów, place zabaw, kolejne siłownie na świeżym powietrzu, boisko, stoły do tenisa, kącik relaksu, połączenia ulic, wiatę czy tablice edukacyjne, a także teren do gry w bule oraz w disc golfa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Wilk, 2017-05-12 16:41:44

    A jak sytuacja ma się po "weryfikacji" wniosków przez urzędników (maj) - rekordowo dużo propozycji do budżetu obywatelskiego odrzuconych z zupełnie niemerytorycznych, wyssanych z palca powodów. Gliwicki budżet jest antyobywatelski. Obywateli potraktowano jak idiotów. Gliwicka forma BO jest... przykrym żartem z tej idei.  rozwiń