PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice z pomocą doradców odzyskują VAT

  • AW    18 lipca 2013 - 15:07
Gliwice z pomocą doradców odzyskują VAT

Dzięki wsparciu ekspertów Gliwice odzyskały w tym roku już ponad 2 mln podatku VAT. Było to możliwe również dzięki orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Specjaliści od kilku miesięcy pomagają samorządowcom z Gliwic w staraniach o odzyskanie podatku VAT, wpłaconego kilka lat temu fiskusowi, m. in. w związku z budową basenu Olimpijczyk.

- Nasze działania polegają na reprezentacji przed organami skarbowymi, przygotowaniu dokumentacji, wsparciu prawnym. Prowadzimy kompleksowy audyt podatkowy, którego celem jest optymalizacja podatkowa i odzyskanie części środków - wyjaśnia Dariusz Orczykowski, menedżer działu doradztwa Grupy Gumułka.

I to się udaje. Gliwicki samorząd odzyskał już ponad 2 mln zł. Pieniądze kilka dni temu wpłynęły na miejskie konto.

Jak doszło do zwrotu? Gliwice i inne jednostki samorządu terytorialnego, realizując inwestycje, które następnie były przekazywane ich jednostkom budżetowym, nie odliczały od nich należnego podatku. Wynikało to z przyjętego stanowiska, że nie ma związku pomiędzy wydatkami a opodatkowaną sprzedażą, sprzedaż taką realizuje bowiem już jednostka budżetowa. Eksperci Grupy Gumułka możliwość odzyskania VAT oparli jednak na korzystnym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, na podstawie którego powiązali zakupy związane z inwestycją realizowaną ze sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez jednostkę budżetową. Tym samym VAT można było odzyskać.

Czytaj też: WSA: gmina może odliczyć VAT, gdy z efektów inwestycji korzysta zakład budżetowy

- To nie jedyne miliony, które zasiliły budżet miasta w ostatnich latach z odzyskanego podatku VAT, choć ten przypadek był szczególny - zaznacza Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. - Dbałość o finanse procentuje, co widać patrząc na rozwój miasta. Gliwice na różne sposoby starają się dbać o publiczne pieniądze. Jednym z takich sposobów jest również oddawanie w dzierżawę nowych hal sportowych. Dzięki takim przedsięwzięciom obiekty sportowe lepiej funkcjonują służąc mieszkańcom, a także będzie można odliczyć od tych inwestycji podatek VAT. I tym samym rzeczywisty koszt wybudowanie tych obiektów zamiast 46 mln zł z budżetu miasta wyniesie około 10 mln mniej - podkreśla Marek Jarzębowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.