PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwicka ul. Wieczorka będzie nosiła imię o. Siemińskiego

  • PAP/rs    20 lutego 2018 - 16:30
Gliwicka ul. Wieczorka będzie nosiła imię o. Siemińskiego
Znana w Gliwicach i w regionie ul. Wieczorka będzie odtąd nosiła imię związanego przez lata z miastem kapelana regionalnej Solidarności o. Jana Siemińskiego. (Fot. gliwice.eu)

Znana w Gliwicach i w regionie ul. Wieczorka będzie odtąd nosiła imię związanego przez lata z miastem kapelana regionalnej Solidarności o. Jana Siemińskiego. To jedna z kolejnych decyzji wojewody w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną w tym mieście.
  • Łącznie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał już osiemnaście zarządzeń zastępczych ws. Gliwic. W ub. tygodniu opublikowanych zostało pierwszych dziewięć, następnie dziewięć kolejnych. Łącznie w tym mieście zmianom podlegają 34 nazwy.
  • Wojewoda przypomina, że kierował do gliwickiego samorządu prośby ws. podania propozycji nowych nazw dla ulic, których dotychczasowe nazwy podlegały ustawie. Odpowiedzi nie zawierały jednak propozycji, lecz najczęściej wykaz nazw ulic zlokalizowanych w najbliższej okolicy oraz sugestie, aby zmiany nazw ulic były uniwersalne i nie stanowiły źródła konfliktów.
  • W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 16 nazw ulic. Wojewoda czeka na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych w ich sprawie.

Zgodnie z decyzjami wydanymi jeszcze w ub. tygodniu i opublikowanymi następnie w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, zmienione zostały nazwy ulic w Gliwicach: Adama Rapackiego - na Obrońców Poczty Gdańskiej, Henryka Rutkowskiego na - płk. pil. Romana Florera, Lucjana Szenwalda - na Stanisława Lema, Józefa Wieczorka - na o. Jana Siemińskiego, Hanki Sawickiej - na Szybowcową, Związku Walki Młodych - na mjr. pil. Jana Czernego, Józefa Skalskiego na Ezopa, Aleksandra Zawadzkiego - na Anny Jagiellonki oraz Franciszka Zubrzyckiego - na Cichociemnych.

W ub. tygodniu wojewoda zmienił już nazwy gliwickich ulic: Armii Ludowej - na Juliana Ordona, Małgorzaty Fornalskiej - na Modelarzy, Leona Kruczkowskiego - na Jana Karskiego, Władysława Gomułki - na Rubinową, Władysława Hibnera - na Spadochroniarzy, Janka Krasickiego - na Ignacego Krasickiego, Karola Marksa - na ks. Jerzego Popiełuszki, Gwardii Ludowej - na Emilii Plater oraz Kniewskiego - na Paralotniarzy.

W zarządzeniach wskazano, że wojewoda kierował do gliwickiego samorządu prośby ws. podania propozycji nowych nazw dla ulic, których dotychczasowe nazwy podlegały ustawie. Odpowiedzi nie zawierały jednak propozycji, lecz najczęściej wykaz nazw ulic zlokalizowanych w najbliższej okolicy oraz sugestie, aby zmiany nazw ulic były uniwersalne i nie stanowiły źródła konfliktów.

W niektórych przypadkach pojawiały się propozycje z innych środowisk (taka propozycja dotyczyła upamiętnienia o. Jana Siemińskiego). Wojewoda wówczas brał je pod uwagę.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do 2 września ub. roku samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które podlegają ustawie. "Niestety, gliwicka rada miasta, pomimo że miała na to ponad rok, nie zrealizowała wymogów ustawy. Prezydent miasta, mimo pisma z prośbą o podanie propozycji, nie podał konkretnych nazw" - napisano w komunikacie urzędu po pierwszych decyzjach dotyczących tego miasta.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 16 nazw ulic. Wojewoda czeka na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych w ich sprawie. - Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmieci Tadeusza Gruszczyńskiego - pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić - napisał w ub. tygodniu Wieczorek.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.