PARTNER PORTALU
 • BGK

Głosowania radnych. Co oznacza bezwzględna większość?

 • bad    15 marca 2018 - 11:04
Głosowania radnych. Co oznacza bezwzględna większość?
Głosowanie Rady Miasta Płocka. Fot. plock.eu

- Uchwała podejmowana jest głosami radnych obecnych na głosowaniu. Uchwała nie może bowiem zapaść głosami radnych, którzy są nieobecni i nie biorą udziału w głosowaniu - wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Michał Walendzik, przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach, zwrócił uwagę na wątpliwości związane z art. 58 ustawy o samorządzie gminnym, w którym mowa jest o uchwałach i zarządzeniach organów gminy dotyczących zobowiązań finansowych. Stanowi ona m.in., że „uchwały rady gminy zapadają bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady”.

Czytaj też: Rada Miasta Gdańska przygotowuje się do jesiennych wyborów samorządowych

Michał Walendzik zwrócił się wobec tego do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach o interpretację, czy uchwały rady gminy dotyczące zobowiązań finansowych zapadają bezwzględną większością ustawowego składu rady (czyli w przypadku Rady Miejskiej w Starachowicach, która w kadencji 2014-2018 liczy 23 radnych, taka bezwzględna większość to 12 radnych), czy też bezwzględną większością głosów radnych biorących udział w głosowaniu, przy czym w głosowaniu musi uczestniczyć przynajmniej połowa ustawowego składu rady.

Zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach Zbigniew Rękas wyjaśnia, że uchwała rady gminy dotycząca zobowiązań zapada bezwzględną większością głosów, tj. głosów radnych biorących udział w głosowaniu.

– Uchwała podejmowana jest głosami radnych obecnych na głosowaniu. Uchwała nie może bowiem zapaść głosami radnych, którzy są nieobecni i nie biorą udziału w głosowaniu. Uchwała podejmowana jest w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Ilość radnych biorących udział w głosowaniu musi wynosić co najmniej połowę ustawowego składu rady. Do uznania, że dana uchwała została podjęta zgodnie z wymogami ustawowymi, wymagana jest bezwzględna większość co najmniej połowy ustawowego składu rady – zaznacza Zbigniew Rękas.

W przypadku Starachowic Rada Miejska może podjąć uchwałę dotyczącą zobowiązań finansowych już w obecności 12 radnych przy uzyskaniu bezwzględnej większości, a więc 7 głosów „za”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Andrzej Dec, 2018-03-16 14:39:39

  Moim zdaniem problem (chociaż trochę śmieszny) jest gdzie indziej: co znaczy sformułowanie "w obecności". Czy to ci, który podpisali listę obecności, czy ci, którzy byli na sali, ale niekoniecznie brali udział w głosowaniu, czy może raczej chodzi po prostu o liczbę głosów oddanych. Takie p...ytanie pojawia się np. w przypadku, kiedy część radnych chce zerwać quorum: powinni wyjść, czy wystarczy, że nie będą głosować, a jeśli to drugie, to jak długo?  rozwiń
 • Rebus, 2018-03-16 10:05:02

  Do dr Piotr Sitniewski: Może to i oczywiste tylko po co ten zapis bezwzględną. Oczywistym byłby zapis większością głosów.
 • dr Piotr Sitniewski, 2018-03-15 20:55:00

  to takie oczywiste oczywistości trzeba tłumaczyć??