PARTNER PORTALU
  • BGK

Głosowanie nad budżetem obywatelskim w Lublinie czas zacząć

  • PAP    23 września 2014 - 19:08

Głosowanie nad budżetem obywatelskim rozpocznie się w środę w Lublinie i potrwa do 7 października. Mieszkańcy będą wybierać inwestycje spośród 233 pozytywne ocenionych propozycji. Na ich realizację w przyszłym roku przeznaczono 10 mln zł.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że głosowanie jest najważniejszym etapem prac nad budżetem obywatelskim i zaapelował do mieszkańców o liczny w nim udział.

Czytaj też: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry 

"To potwierdzenie, że te projekty mają określoną wagę dla społeczności lokalnej, cieszą się akceptacją społeczną i jest to narzędzie partycypacji społecznej, które buduje Lublin obywatelski" - powiedział Żuk.

"Przykładamy do budżetu obywatelskiego dużą wagę, właśnie dlatego, że rodzi się aktywność, która jest potrzebna, by wziąć współodpowiedzialność za nasze miasto w sposób najbardziej racjonalny, przez ustalanie priorytetów wydatków budżetowych z punktu widzenia potrzeb mieszkańców" - dodał prezydent Lublina.

Głosować będzie można za pośrednictwem internetu, wypełniając elektroniczną kartę do głosowania na stronie www.obywatelski.lublin.eu, albo tradycyjnie, w około 50 punktach, w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, biurach obsługi mieszkańców urzędu miasta, niektórych szkołach i galeriach handlowych. Do udziału w głosowaniu uprawnieni są mieszkańcy Lublina, którzy ukończyli 16 lat. Na karcie do głosowania należy podać swoje imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL.

Budżet obywatelski w Lublinie wdrażany jest po raz pierwszy. Pula 10 mln zł podzielona została na dwie części: 5,5 mln zł przeznaczone zostało na sfinansowanie projektów "małych" o wartości do 500 tys. zł, a reszta 4,5 mln zł - na projekty "duże", kosztujące od 500 tys. do 1,5 mln zł.

Ogółem mieszkańcy Lublina złożyli ponad 330 propozycji. Po ocenie formalnej zespół powołany przez prezydenta Lublina uznał, że 233 nadają się do realizacji. Wśród nich znajduje się 179 projektów "małych" oraz 54 "duże".

Mieszkańcy będą mogli zagłosować na trzy projekty "duże" i pięć "małych". Wyniki mają być znane po dwu do trzech tygodni od zakończenia głosowania.

Czytaj też: Budżety obywatelskie będą sterowane centralnie? 

Większość projektów dotyczy poprawy jakości życia i estetyki w dzielnicach miasta, urządzenia boisk, placów zabaw, terenów zielonych, budowy parkingów, modernizacji ulic oraz chodników, poprawy oświetlenia. Pojawiły się pomysły niewymagające inwestycji, takie jak przeprowadzenie kampanii w mediach pod hasłem "Sprzątam po moim psie", czy powołanie młodzieżowej orkiestry symfonicznej. Pełny ich wykaz opublikowany został w internecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.