PARTNER PORTALU
  • BGK

Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Krakowie zakończone

  • PAP    6 października 2014 - 10:34
Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Krakowie zakończone

Zakończyło się w Krakowie głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta mogli oddawać głosy od 27 września poprzez internet lub osobiście, decydując, na co zostanie wydanych 4,5 mln zł.
Jak poinformował Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji Urzędu Miasta Krakowa, obecnie trwa liczenie i weryfikacja głosów. Informacje na temat wyników głosowania będą znane w czwartek 9 października.

Pod głosowanie mieszkańców poddano 459 zgłoszonych projektów. Budżet obywatelski w skali całego miasta został w Krakowie wprowadzony po raz pierwszy. W zeszłym roku w ramach projektu "Dzielnice się liczą" jego pilotaż był realizowany w czterech dzielnicach.

Teraz 2,7 mln zł z budżetu obywatelskiego będzie przeznaczone na zadania o charakterze ogólnomiejskim, a 1,8 mln zł na zadania lokalne - dzielnicowe. Każda z 18 dzielnic Krakowa dysponuje pulą 100 tys. zł.

Krakowianie mogli głosować w internecie poprzez wypełnienie elektronicznego formularza lub osobiście w wyznaczonych przez rady dzielnic lokalach i godzinach.

Czytaj też:  Dla wielu samorządowców budżet partycypacyjny jest zbyt skomplikowany

Żeby głos był ważny, głosujący musiał wybrać dziesięć różnych zadań (5 inwestycji o charakterze lokalnym i 5 ogólnomiejskich), przy czym najwyżej ocenione zadanie otrzymywało 5 punktów, a najniżej 1 punkt.

Głosować mógł każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. Ważne było miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Na karcie do głosowania należało podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i nr PESEL.

Czytaj też:  Petroff-Skiba: Dopiero trzeci budżet obywatelski jest dobry

Wśród projektów ogólnomiejskich, które zgłosili mieszkańcy, są m.in.: dodatkowe bezpłatne lekcje języka angielskiego dla krakowskich uczniów, remonty i nasadzenia nowych roślin w parkach czy budowa hali sportów ekstremalnych. Wśród projektów dzielnicowych dominują propozycje naprawy nawierzchni ulic, wytyczenia przejść dla pieszych, budowy chodników, doposażenia placów zabaw oraz zakupu książek dla bibliotek.

Zrealizowane zostaną te projekty, które uzyskają w głosowaniu największą liczbę punktów i które zmieszczą się w wyznaczonej puli środków (w przypadku dzielnic - 100 tys. zł). Jeśli dwa projekty będą miały tyle samo punktów, o ich kolejności na liście zdecyduje publiczne losowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.