PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmin nie stać na stypendia socjalne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 czerwca 2010 - 07:45

Stypendia socjalne dla uczniów w zbliżającym się roku szkolnym będą niższe i nie wszyscy potrzebujący skorzystają z tej formy pomocy – alarmują samorządowcy. Wszystko przez nowelizację ustawy o finansach publicznych.
Na początku kwietnia weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi kwota dotacji celowych dla samorządów na realizację zadań własnych nie może przekroczyć 80 proc. kosztów takiego zadania. Oznacza to, że co najmniej 20 proc. pieniędzy na wypłaty stypendiów socjalnych musi teraz pochodzić z kasy samorządu. Dotąd tę formę pomocy finansował budżet państwa. Samorządowcy, których było na to stać, dokładali własne fundusze, choć nie mieli takiego obowiązku. Teraz dokładać będą musieli wszyscy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy najwięcej kłopotów sprawią najbiedniejszym samorządom. Nie dość, że ich budżety są najsłabsze, to z drugiej strony liczba osób ubiegających się o pomoc w takich gminach jest największa.

Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, uważa, że wyjścia z sytuacji są dwa. Albo stypendia będą niższe niż w latach ubiegłych, albo będzie ich po prostu mniej. To kolejny obowiązek, który rząd przerzucił na barki samorządu, nie zabezpieczając dofinansowania. Przedtem gminy przejęły od państwa prowadzenie i finansowanie opieki przedszkolnej czy żłobków.

Już teraz wiadomo, że samorządy tylko do stypendiów socjalnych będą musiały dołożyć ponad 100 mln zł. To dlatego, że w Narodowym programie stypendialny zapisano 505 mln zł na wypłaty stypendiów dla najbiedniejszych uczniów, o 7 proc. więcej niż rok temu, ale w tym czasie minimalna kwota stypendium wzrosła o 42 proc., z 51,2 zł do 72,8 zł – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.