PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina da sprzęt, a mieszkańcy wykonają pracę

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 kwietnia 2010 - 07:14

Świadczenia obywateli realizujących zadanie w ramach inicjatywy lokalnej nie muszą koniecznie polegać na wykonywaniu prac społecznych. Mogą mieć również charakter świadczeń rzeczowych czy finansowych.
Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie 12 marca, wprowadziła nową formę współpracy obywateli z samorządem terytorialnym, która ma służyć rozwiązywaniu problemów ważnych z punktu widzenia mieszkańców i na ich wniosek – informuje „Rzeczpospolita”.

Nosi ona nazwę inicjatywy lokalnej i polega na wspólnej realizacji określonych zadań publicznych, na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy grupą mieszkańców a jednostką samorządu terytorialnego. Inicjatywa lokalna funkcjonować będzie przede wszystkim na poziomie gmin, ponieważ więzi między mieszkańcami a jednostką samorządu terytorialnego są najmocniejsze.

Z wnioskiem o realizację zadań w formie inicjatywy lokalnej mogą wystąpić mieszkańcy bezpośrednio, czyli zorganizowani w celu osiągnięcia określonego celu. Ustawa nie wymaga, aby mieszkańcy powoływali jakieś skomplikowane struktury. Odpowiednia jest forma stowarzyszenia zwykłego, do którego utworzenia wystarczy inicjatywa trzech osób. Uchwalają one regulamin działalności, określają nazwę oraz cel, teren oraz środki działania stowarzyszenia, a także jego siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie – podaje „Rzeczpospolita”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2010-04-01 15:58:41

    PO co było niszczyć PRL jak wracamy do niego