PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina dłużej wypłaci zasiłek okresowy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 lutego 2011 - 07:03

Domy pomocy społecznej oraz domy dziecka zyskały dodatkowe dwa lata na realizację planów naprawczych, w efekcie których mają dostosować się do obowiązujących wymogów.
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm, daje domom pomocy społecznej oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym więcej czasu na dostosowanie się do standardów, jakie docelowo mają one spełniać – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Poprawka wydłuża do końca 2012 r. czas, w którym nie tylko domy pomocy, ale też domy dziecka mogą realizować plany naprawcze.

Czytaj też: Powiaty zacisnęły pasa, by w bidulach dzieci czuły się jak w domu

Nowelizacja podwyższa też próg dochodowy, który zwalnia rodzinę od ponoszenia kosztów za pobyt bliskiej osoby w domu pomocy. Obecnie rodzina jest zobowiązana do współpłacenia, jeżeli osiąga w przeliczeniu na jednego jej członka dochody wyższe niż 250 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej (877 zł). Po zmianie próg ten został podniesiony do 300 proc. kryterium (1053 zł).

Zmienione zostały też zasady dotyczące przyznawania zasiłków okresowych i celowych w okresie realizacji kontraktu socjalnego. Nowe przepisy umożliwiają wypłacanie tego zasiłku w sytuacji, gdy ta osoba została zatrudniona i w związku z tym osiąga wyższe dochody. Nie może to być jednak dłużej niż przez 3 miesiące od podjęcia pracy.

Ponadto ustawa doprecyzowuje, że ośrodki pomocy społecznej, zapewniając zatrudnienie pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby mieszkańców gminy, nie mogą zatrudniać mniej niż 3 pracowników socjalnych w przeliczeniu na pełne etaty. Dodatkowo pod opieką jednego pracownika socjalnego będzie się znajdować nie więcej niż 50 rodzin lub osób samotnych, z którym prowadzi pracę socjalną. Ten przepis ma jednak obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2015 r. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.