PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina ma obowiązek pochować zmarłego

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    26 stycznia 2011 - 05:29

Bez względu na sytuację finansową rodzina może się zrzec prawa do pochowania bliskich. Zadanie to przejmują wówczas ośrodki pomocy społecznej.
Jak się przewiduje, po zmniejszeniu zasiłku pogrzebowego liczba osób chowanych przez gminy wzrośnie, co spowoduje zwiększenie wydatków na ten cel. Gdyby zmienić niektóre przepisy, można by zapobiec rosnącym kosztom, a jednocześnie godnie pochować zmarłego – uważa „Rzeczpospolita”.

Pochówki komunalne regulują ustawa o pomocy społecznej, która co do szczegółów odsyła do uchwał rad gmin, oraz ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Część przepisów, zwłaszcza zawartych w uchwałach, jest sztywna i nie pasuje do standardów pogrzebu rodzinnego. Dotyczy to również ustawy o pomocy społecznej, która ostatnią posługę traktuje jak świadczenie.

W 2009 r. ośrodki pomocy społecznej pochowały w całym kraju 4357 osób, w tym 718 bezdomnych, wydając na to9 235 665 zł.

Liczby te wskazują, że nawet biedne rodziny troszczą się o godny pochówek bliskich. Ośrodki pomocy chowają głównie osoby samotne lub członków rodzin korzystających ze świadczeń społecznych. Dopiero na trzecim miejscu są bezdomni – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • GUGU, 2011-01-26 15:48:40

  Najważniejsze, że już jest taki obowiązek.
 • bystry, 2011-01-26 11:45:28

  należy natychmiast reaktywować plany prof. Kołodki przeciwko Balcerowiczowi,którego nikt w Polsce nie powinien słuchać, dość juz namieszał on i jego zwolennicy PO
 • niepodpisany, 2011-01-26 10:40:39

  To właśnie Balcerowicz apelował aby zmniejszyć zasiłki pogrzebowe. Pozabierał żywym Polakom co się dało aby osiągać coraz to nowe nagrody od światowych organizacji gospodarczych a teraz dobiera się do zmarłych. Efekty są już widoczne choćby w treści powyższego artykułu. Biedniejący Polacy, wkrótce b...ędą zwiastować dżumę, mary i grabarzy, jak w średniowieczu albo dzisiejszą rzeczywistość w biednych krajach afrykańskich. VIP-y zaś w Polsce są i tak chowani z honorami państwowymi na koszt podatnika.  rozwiń