PARTNER PORTALU
 • BGK

Gmina ma płacić za oświetlenie obwodnicy

 • PAP    25 marca 2013 - 17:55
Gmina ma płacić za oświetlenie obwodnicy

Gmina wiejska Słupsk powinna płacić za oświetlenie biegnącej przez jej teren obwodnicy - uznał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Słupsku i zasądził na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 24 tys. 396,48 zł.
Kwota, o którą toczył się spór, ma być powiększona o odsetki liczone od 12 maja 2011 r., czyli od dnia sporządzonej przez samorząd na piśmie odmowy regulowania rachunków na oświetlenie drogi.

Korzystne dla GDDKiA orzeczenie sąd uzasadnił tym, że obwodnica Słupska jest wprawdzie drogą ekspresową, ale niepłatną i dlatego w sprawie nie znalazły zastosowania przepisy ustawy o autostradach i drogach ekspresowych płatnych, tylko Prawo energetyczne, które mówi, że koszty oświetlenia drogi krajowej niepłatnej powinna ponosić gmina.

Wyrok nie jest prawomocny. Pozwany samorząd może się od niego odwołać. Reprezentujący gminę radca prawny Dariusz Wszółkowski powiedział, że decyzja o ewentualnej apelacji zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

Spór między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a gminą wiejską Słupsk toczy się od sierpnia 2010 r., kiedy GDDKiA powiadomiła gminę o konieczności ponoszenia przez nią opłat za oświetlenie drogi. W maju 2011 r. gmina odmówiła płatności. W sierpniu 2011 r. GDDiKA złożyła w sądzie pozew, domagając się zapłaty.

Pierwszy proces wygrał samorząd. W październiku 2011 r. Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że gmina musi płacić za oświetlenie tylko takich dróg, które stanowią mienie komunalne, względnie znajdują się w jej zarządzie, zaś w odniesieniu do dróg krajowych finansowanie oświetlenia obciąża Skarb Państwa. GDDiKA odwołała się od tego wyroku.

Czytaj też: Sądowy bój o rachunki za oświetlenie dróg

W lipcu 2012 r. SO w Słupsku kierując się wytycznymi Sądu Najwyższego, do którego zwracał się z pytaniem prawnym w tej sprawie, uchylił korzystny dla gminy wyrok i skierował pozew do ponownego rozpoznania. Drugi, zakończony w poniedziałek proces, ruszył pod koniec listopada 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Mariusz, 2013-03-26 15:11:19

  Sąd niestety nie zadał sobie trudu żeby wyjaśnić tą sprawę do końca. Taki wyrok doprowadzi że do tego, że Gmina (wszystkie Gminy w Polsce) też powinna zapłaci za wybudowane oświetlenie bo ten sam przepis reguluje i budowę i zapłatę za prąd zużyty do oświetlenia tego typu dróg. Dlaczego w takim razie... GDDKiA zapłaciła za budowę lamp tych i wszystkich innych zbudowanych na drogach ekspresowych i autostradach niepłatnych? Dlaczego płaciła za prąd zużyty przed rokiem 2010 na tego typu drogach skoro ten przepis obowiązuje od dawna? Czy to nie absurd że ktoś ustala budżet gminy i nie ma ona nic do powiedzenia bo tak jak powiedziałem ten przepis po takim wyroku zobowiązuje gminy do ponoszenia również kosztów budwy oświetlenia a te już mogą sięgać setek tys. zł jeśli nie milionów. Takie jest prawo w tym kraju?  rozwiń
 • Julian, 2013-03-26 12:40:12

  Wybaczcie przedmówcy (przed-piszący) ale nie zapytaliście jak to jest możliwe, że gmina, której Zarząd nic nie ma do gadania na etapie projektowania drogi i jej infrastruktury (jakie lampy, czy na pewno najlepiej dobrane = energooszczędne ? - jest duży wybór ale wątpię w to mocno, przecież jeśli GDD...KiA nie ma płacić za energię to po co ma projektować drogie lampy LED energooszczędne ?) - ma za to wątpliwy przywilej płacenia rachunków na których wielkość nie ma najmniejszego wpływu ! :(  rozwiń
 • nedpolams@op.pl, 2013-03-25 21:21:22

  Polska do bardzo specyficzne spektrum interpretacji prawa. Po pierwsze nasówa sie pytanie , czy Gmnina jest właścicielem lub współwłaścicielem drogi jeżeli nie to w oparciu o jaki zapis prawny ma być partycypantem w kosztach utrzymania drogi , jezeli ma ponosic koszty to adekwatnie ma prawo do czer...pania zysków i w wypadku gdy Gmnina na odcinku ponoszenia kosztów oświetlenia ustawia bramki elektroniczne pobierania opłat za przejazd pojazdów do kasy Gminy . W ten sposób zostaje zachowany parytet kosztów i zysków. Zgodnie z wykladnią prawa ,prawo winno chronic slabszego i taka jest pozycja Gminy w stosunku do machiny centralnej.  rozwiń