PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina może doręczyć decyzje podatkowe nawet po pięciu latach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 lipca 2010 - 06:35

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą wydać decyzje ustalające podatek od nieruchomości jednocześnie za pięć lat wstecz.
Gminne organy podatkowe mają obowiązek wydać osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości na konkretny rok. W wielu wypadkach podatnicy przez lata nie płacą podatku, bo organy podatkowe nie wydają decyzji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, jeśli nie nastąpiło przedawnienie zobowiązań, to organ podatkowy ma prawo wydać decyzję ustalającą podatek na rok obecny oraz za lata poprzednie. Oznacza to, że obywatel może otrzymać decyzje nakazujące mu zapłatę podatku nawet za pięć ostatnich lat.

Sąd rozstrzygnął również spór dotyczący wydania dwóch identycznych decyzji podatkowych za ten sam rok. Orzekł, że wydanie dwóch tożsamych decyzji różniących się jedynie sygnaturą jest sprzeczne prawem. Organ podatkowy może wydać tylko jedną decyzję ustalającą podatek za dany rok – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.