PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina musi zgodzić się na odejście pracownika

  • AT    4 września 2013 - 13:18
Gmina musi zgodzić się na odejście pracownika

Decyzję pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę i jej rozwiązanie pracownikowi będącemu radnym powinna poprzedzać zgoda rady gminy.
Pogląd, że zgoda może mieć charakter następczy, a niekoniecznie uprzedni, jest wadliwy oraz stanowi naruszenie tego przepisu (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 10 czerwca 2013 r. II PK 304/2012 LexPolonica nr 6956355).

Czytaj też: Rada nie może chronić radnego

Nie można zaakceptować poglądu że zwrócenie się do rady gminy może nastąpić po dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę, jeżeli nastąpi przed rozwiązaniem stosunku pracy. Przyjęcie takiego stanowiska mogłoby bowiem doprowadzić do sytuacji złożenia przez pracodawcę wniosku choćby jeden dzień przed rozwiązaniem stosunku pracy, a wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym następowałoby już po dacie rozwiązania stosunku pracy. Ratio legis art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym polega na zapoznaniu pracodawcy ze stanowiskiem rady gminy zanim podejmie on decyzję o rozwiązaniu z radnym stosunku pracy.

Nie podjęcie wymaganej uchwały w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, nie jest równoznaczne z wyrażeniem wymaganej zgody na rozwiązanie stosunku pracy w rozumieniu art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym już dlatego, że wymagana zgoda powinna być wyrażona „uprzednio", czyli uzyskana przez pracodawcę przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy z radnym (wyroku SN z dnia 14 września 2010 r. II PK 111/2010)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: