PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina najpierw przejmuje grunty, potem decyduje o drogach

  • pt    27 czerwca 2016 - 12:01
Gmina najpierw przejmuje grunty, potem decyduje o drogach
Własność działki pod drogą publiczną samorząd terytorialny nabywa przed podjęciem uchwały o nadaniu kategorii drogi publicznej(fot.pixabay.com)

• Aby rada gminy mogła podjąć uchwałę o zaliczeniu drogi do kategorii gminnych konieczne jest legitymowanie się przez gminę prawem własności do gruntów, po których taka droga przebiega.
• Przepisy nie przewidują automatycznego przejścia prawa własności gruntu przeznaczonego pod drogę na rzecz gminy z chwilą wejścia w życie uchwały o zaliczeniu działki do kategorii dróg gminnych
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rady Gminy Zgierz dotyczącą decyzji wojewody łódzkiego, który podważył uchwałę rady w sprawie określanie sieci dróg gminnych.

Wojewoda stwierdził, że gmina nie może decydować o drogach, które nie są jej własnością.

Jak ocenił organ nadzoru zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o drogach publicznych, zaliczenie danej drogi do kategorii gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Stosownie zaś do treści art. 2a ust. 2 ustawy, drogi wojewódzkie, powiatu lub gminy stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu i gminy.

Wojewoda zaznaczył jednak, że własność działki pod drogą publiczną samorząd terytorialny nabywa przed podjęciem uchwały o nadaniu kategorii drogi publicznej, w przeciwnym przypadku uchwała jest nieważna.

Jak dodał przepisy nie przewidują automatycznego przejścia prawa własności gruntu przeznaczonego pod drogę na rzecz gminy z chwilą wejścia w życie uchwały o zaliczeniu działki do kategorii dróg gminnych.

Taką opinię podzielił NSA, który tłumaczył, że konieczną przesłanką do skutecznego podjęcia przez radę gminy uchwały o zaliczeniu drogi do kategorii dróg gminnych jest legitymowanie się przez gminę prawem własności do gruntów, po których taka droga przebiega.

Zatem droga, która nie jest własnością gminy, nie może być drogą gminną i z tego powodu nie może być zaliczona do dróg gminnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.