Gmina nie może przekazać nieruchomości straży pożarnej

Gmina nie może nieodpłatnie przekazać ochotniczej straży pożarnej swojej nieruchomości – uznał wojewoda łódzki. - Nie ma jednak podstaw prawnych do dokonania takiej darowizny.
Gmina nie może przekazać nieruchomości straży pożarnej
Fot. wrotapodlasia.pl

Rada Gminy Pęczniew w województwie łódzkim przekazała w formie darowizny na rzecz OSP w Luboli budynek strażnicy. Uchwała stanowiła, że nieruchomość miała być wykorzystywana do realizacji zadań związanych z ratownictwem, ochroną ludności, pomocą ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz jako magazyn sprzętu i garaż dla urządzeń będących na wyposażeniu jednostki.

Czytaj też: Mysłowicka straż pożarna będzie mieć nową siedzibę

Organ nadzoru ocenia jednak, ze nie ma podstaw prawnych do dokonania takiej darowizny nieruchomości stanowiącej mienie gminne. Wojewoda przypomina, że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, darowizna na cele publiczne może zostać dokonana na rzecz dowolnego podmiotu.

Darowizna nieruchomości na cele inne niż cel publiczny może zostać dokonana tylko na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Ochotnicze Straże Pożarne bogatsze są w sprzęt ratowniczy

Gmina mogłaby więc przekazać strażnicę tylko na cele publiczne.

Zdaniem wojewody łódzkiego pojęcie celu publicznego, jakim posługuje się ustawa o gospodarce nieruchomościami zostało ściśle określone w zamkniętym katalogu celów.

- Ustawodawca nie wymienia takiego celu jak dokonanie darowizny na rzecz ochotniczej straży pożarnej w związku z realizacją zadań związanych z ratownictwem, ochroną ludności, pomocą ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych – dodaje wojewoda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU