PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina nie może ubezpieczać swoich pracowników

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    24 czerwca 2010 - 07:49

Umowy ubezpieczenia grupowego na życie zawierane przez samorządy terytorialne są niezgodne z prawem, czyli są nieważne – alarmują związki samorządowe.
Zdaniem Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej może dojść do wypowiedzeń zawartych umów ubezpieczenia lub ich unieważnienia. Wiązałoby się to z koniecznością zwrotu składki i wszystkich wypłaconych świadczeń – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Związki opierają swoje stanowisko na opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. Stwierdziła ona, że umowy ubezpieczenia grupowego na życie zawierane przez samorządy są zobowiązaniem zaciąganym niezgodnie z art. 167 ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Samorządy mogą wydawać swoje pieniądze jedynie na realizację ściśle określonych zadań.

Nie ma za to przepisów, które pozwalałyby pracodawcy samorządowemu zawierać umowę grupowego ubezpieczenia pracowniczego. Nie ma podstaw, żeby samorządy przyjmowały na siebie ewentualne skutki finansowe z tytułu niedopełnienia przez siebie obowiązków wynikających z postanowień tego typu umów. Dodatkowo izba zwraca uwagę, że samorządy i tak obowiązkowo opłacają składki na ubezpieczenie pracowników.

Związki samorządowe wskazują rozwiązanie tego problemu. Samorządy mogą skorzystać z pośrednictwa działających w urzędzie związków zawodowych lub zlecić to zadanie firmom ubezpieczeniowym na zasadzie tzw. outsourcingu usług ubezpieczeniowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.