PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina nie może zrzec się daniny publicznej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 lutego 2011 - 07:24
Gmina nie może zrzec się daniny publicznej

Opłata za zajęcie pasa drogowego jest obowiązkowa. Rada gminy nie może podjąć uchwały, która zniesie ten obowiązek lub ustanowi opłatę na poziomie 0 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził nieważność uchwały rady miasta w zakresie opłaty za zajęcie pasa drogowego. Uznał, że gmina nie może ustalić stawki za zajęcie pasa drogowego na poziomie 0 zł. Nie zgodził się, że ustawodawca określił tylko maksymalną wysokość stawki opłaty, bez stawki minimalnej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sąd przypomniał, że za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Oznacza to, że zajęcie pasa drogowego związane jest z obowiązkiem odpłatności, czyli z wymiernym wydatkiem finansowym, którego wysokość ustala w drodze decyzji właściwy zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Jej pobieranie jest obligatoryjne. Ustawa o drogach publicznych nie daje możliwości stosowania zwolnienia od opłat. W ocenie WSA ustalenie wysokości stawki opłaty na poziomie 0 zł jest równoważne z zaniechaniem jej pobierania i oznacza zniesienie obowiązku nałożonego przez ustawę.

W sprawie chodziło o uchwałę rady miejskiej, którą ustalono wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego oraz za umieszczanie w nim m.in. urządzeń infrastruktury technicznej i reklam.

Uchwała została opublikowana i weszła w życie. Jednak pod koniec roku prokurator zaskarżył ją do sądu administracyjnego. Jego zdaniem rada miasta, określając stawki opłat za zajęcie pasa drogowego, przekroczyła swoje uprawnienia.

Zgodnie bowiem z uchwałą dla prowadzenia robót – remontów i inwestycji własnych w pasie drogowym dróg gminnych – opłata wynosiła 0 zł. Taka sama stawka miała obowiązywać m.in. za zajęcie pasa drogi w obrębie targowiska miejskiego. W ocenie prokuratora stawki mogą być zróżnicowane, ale nie równe zeru.

Gmina nie zgadzała się z tym stanowiskiem, bo jej zdaniem ustawodawca nałożył na nią obowiązek respektowania tylko górnych, maksymalnych stawek opłat. W ocenie gminy brak określenia minimalnych stawek za zajęcie pasa drogowego oznacza pełną swobodę samorządu. Sąd nie zgodził się z tą argumentacją i częściowo unieważnił zaskarżoną przez prokuratora uchwałę. Wyrok nie jest prawomocny – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koppers Totzek, 2011-02-22 09:56:08

    To jest wlasnie Polska. "Samorzad ustalajac stawki przekroczyl swoje uprawnienia". Ciagle jeszcze zbyt duzo w Polsce prawa rodem z PRL.