PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina nie pomniejszy dochodu rodzica o dietę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 lipca 2011 - 07:05

Gmina nie pomniejszy dochodu rodzica składającego wniosek o zasiłek na dziecko o dietę, którą otrzymywał w poprzednim roku, a nie uzyskuje jej w momencie ubiegania się o to świadczenie.
Samorządy nadal mają problemy z ustalaniem, jakie świadczenia wlicza się do dochodu osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne. A od tego zależy, czy dana osoba ma prawo do zasiłku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jest on przyznawany rodzicom, którzy osiągają dochody nieprzekraczające kryterium dochodowego wynoszącego 504 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie oraz 583 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko.

Katalog dochodów, które się do niego wliczają, zawiera art. 3 pkt. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Wśród nich wymienione są też diety (otrzymywane np. z tytułu pełnienia funkcji radnego).

Gminy zwracają jednak uwagę, że w sytuacji gdy dietę rodzic otrzymywał w roku bazowym (czyli roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy), a nie uzyskuje jej w momencie składania wniosku, to niemożliwe jest zastosowanie tzw. procedury dochodu utraconego.

Inne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Rozpatrywał on skargę rodzica, któremu gmina nie zmniejszyła dochodu o diety i uchylił decyzję gminy. Gmina więc będzie musiała jeszcze raz przeliczyć dochód rodziny i pomniejszyć go o kwoty diet – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.