PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina sama zajmie się budową spalarni

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 czerwca 2011 - 07:05
Gmina sama zajmie się budową spalarni

Gmina będzie pobierać opłaty za wywóz śmieci i odpowiadać za gospodarkę odpadami na swoim terenie.
Samorządy będą organizować przetargi na odbiór śmieci z gospodarstw domowych. Oprócz tego będą musiały przeprowadzać przetargi na budowę i utrzymanie instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

Z tym że zgodnie z jedną z poprawek Senatu, jeżeli trzy przetargi nie wyłonią inwestora, to gmina będzie sama mogła wybudować taką instalację. Nie będzie jej mogła jednak eksploatować dłużej niż trzy lata. Po tym czasie konieczny będzie kolejny przetarg.

Czytaj też: Samorządy chcą odrzucenia poprawek Senatu do ustawy śmieciowej

Dziś sejmowe komisje ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrzą poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z nowelą ustawy gminy obejmą wszystkich mieszkańców na swoim terenie systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlatego będą też od mieszkańców pobierać opłatę za odbiór i zagospodarowanie śmieci.

Wysokość tej opłaty ma być zależna od liczby osób np. w domu. Chodzi o to, by każdy mieszkaniec w gminie został objęty systemem opłat za odbiór odpadów.

Nowelizacja ustawy ma sprawić, że dzięki kontroli gmin więcej odpadów trafi do recyklingu, a nie tylko na składowiska. Dlatego nowe przepisy kładą nacisk także na selektywne zbieranie odpadów. Ponadto w noweli określono, że przedsiębiorca, który zmiesza posegregowane śmieci, zapłaci karę od 10 tys. zł do 50 tys. zł – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.