PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina sama zdecyduje, czy udzielić bonifikaty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 września 2010 - 08:19

Udzielenie bonifikaty od opłaty w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego będzie uprawnieniem, a nie obowiązkiem.
Senat przygotował projekt, który pozwoli samorządom decydować o tym, na jakich warunkach dokonać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Koszty ponoszone w związku z przekształcaniem mogą wzrosnąć – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zaproponowane przez senatorów zmiany w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zakładają fakultatywność udzielania bonifikat od opłaty przekształceniowej. Takie rozwiązanie ma dostosować przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Jego sędziowie stwierdzili, że niezgodny z konstytucją jest stan, w którym jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie dokonywania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, nie mają możliwości odmówienia udzielenia bonifikaty ani podjęcia decyzji odnośnie do jej wysokości.

Prawnicy obawiają się jednak dowolności w działaniach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie udzielania bonifikat.
Jednostki samorządu terytorialnego zarządzają swoim majątkiem, w tym nieruchomościami oddanymi w użytkowanie wieczyste. Udzielenie bonifikaty przy przekształceniu powoduje zmniejszenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. A mniejsze wpływy w budżetach w stosunku do tych prognozowanych skutkują cięciami wydatków na inwestycje.


Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej przy istniejących już zmniejszeniach w budżetach samorządów nie należy oczekiwać masowego udzielania bonifikat, gdyż jednostki samorządu terytorialnego, zarządzając majątkiem, mają na względzie potrzeby całej wspólnoty samorządowej, a nie jedynie pojedynczych użytkowników wieczystych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.