PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina zapłaci karę za naprawę na prywatnej działce

  • AT    6 czerwca 2014 - 11:10
Gmina zapłaci karę za naprawę na prywatnej działce

430 tys. zł kary naliczył starosta ostrowiecki gminie Kunów (Świętokrzyskie). Bo weszli na prywatną działkę, by usunąć awarię, a nie mieli zgody właściciela.
Jak informuje wyborcza.biz 21 lutego doszło do awarii wodociągu zasilającego znaczną część Kunowa, m.in. zakład przetwórstwa mięsnego. Chciała ją usunąć ekipa miejscowego Zakładu Gospodarki Komunalnej, ale właściciel nieruchomości nie zgodził się na wejście robotników. Mimo to pracownicy ZGK weszli i naprawili usterkę.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi, że samorząd może wejść na teren prywatny nawet bez zgody właściciela "w związku z nagłą potrzebą zapobieżenia powstania znaczącej szkody". Starosta w uzasadnieniu swej decyzji zaznaczył, że "nieusunięcie w trybie natychmiastowym awarii mogłoby pozbawić dostaw wody znaczną liczbę mieszkańców północnej części Kunowa. W tych okolicznościach zachodziły przesłanki do działania w celu zapobieżenia powstaniu znacznej szkody" - podaje wyborcza.biz.

Ale równocześnie przypomniał, że poza usunięciem awarii zgodnie z przepisami należało też wystąpić o zgodę na tymczasowe zajęcie działki, a gmina tego nie uczyniła w ustawowym terminie.

W takiej sytuacji starostwo naliczyło gminie karę: to 5 tys. zł za każdy dzień zwłoki po trzydniowym terminie, jaki był na złożenie wniosku. Od daty wydania decyzji przez starostę upłynęło 86 dni, uskładało się więc 430 tys. zł. Pieniądze powinny zostać wpłacone na konto starostwa w ciągu dwóch tygodni - donosi wyborcza.biz.

Beata Duda, burmistrz Kunowa zapowiada, że gmina nie ma pieniędzy na zapłacenie kary i będzie się odwoływać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • qwaszx, 2014-06-12 14:10:45

    Starosta nie zna prawa. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w art. 7 ust. 3 daje prawo do wstępu w celu naprawy urządzeń posiadanych przez przedsiębiorstwo , a takim rozumiem jest ZGK
  • ADA, 2014-06-09 18:37:06

    Należy sie cieszyć,że mamy tak biegłych w prawie samorządowców. Alle luja i do Ziemi Świetej! ALE H.... chciałoby sie krzyknąć.