Gminna rekompensata bez VAT

Gminna rekompensata za świadczenie usług z zakresu transportu miejskiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Gminna rekompensata bez VAT
Tak rozstrzygnął dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta), do której z prośbą o interpretację przepisów zgłosiła się spółka prowadząca działalność w zakresie komunikacji miejskiej, w której gmina posiada 100 proc. udziałów. W ramach swej działalności spółka, jako podmiot wewnętrzny gminy, wykonuje zadania własne gminy z zakresu lokalnego transportu zbiorowego na podstawie umowy zawartej pomiędzy nimi.

Spółka otrzymuje wynagrodzenie – rekompensatę, za świadczone usługi wg stawki za wozokilometr wraz z podatkiem VAT. Jest też zobowiązana do prowadzenia sprzedaży biletów. Ceny biletów i zakres ulg i zwolnień są ustalane stosowną uchwałą rady miasta, zatem wysokość rekompensaty nie ma wpływu na ceny usług przewozowych. Nie powinna też powiększać obrotu spółki, więc nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Łodzi potwierdziła, że otrzymywana rekompensata w związku ze świadczeniem na rzecz pasażerów usług publicznych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu usług wykonywanych na rzecz gminy i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodała, że pomiędzy wnioskodawcą a gminą istnieje wprawdzie stosunek prawny (umowa), jednakże w ramach tego stosunku bezpośrednim i ostatecznym beneficjentem będzie społeczeństwo korzystające z usług transportu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU