PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminne perypetie z użytkowaniem wieczystym

 • GK    31 stycznia 2012 - 07:26
Gminne perypetie z użytkowaniem wieczystym

Rada gminy może tylko podjąć uchwałę o bonifikacie od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Nie wolno jej natomiast obciążać kosztami przekształcenia wnioskodawcy.
Rada gminy Legnica (zabierz głos/oceń prezydenta) w uchwale w sprawie warunków udzielania bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność gminy postanowiła m.in., że bonifikata może zostać udzielona pod warunkiem, że użytkownik wieczysty: złoży wniosek, nie zalega, w dniu wydania decyzji z żadnymi zobowiązaniami pieniężnymi wobec gminy Legnica oraz poniesie koszty przekształcenia.

Ten ostatni warunek, według wojewody dolnośląskiego, został uchwalony z istotnym naruszeniem prawa. W rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził on, że koszty ustalenia wartości nieruchomości, dokonania jej inwentaryzacji czy też innych czynności niezbędnych przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości obciążają organ administracji publicznej, a nie wnioskodawcę.

Rada gminy posiada kompetencje jedynie do podjęcia uchwały o udzielaniu bonifikat od opłat za takie przekształcenie, nie może natomiast obciążać kosztami przekształcenia strony tego postępowania.

Wojewoda dolnośląski przypomniał, że jego decyzja znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 20 października 2011 r. Sąd w uzasadnieniu do wyroku zauważył, że do warunków udzielenia bonifikaty nie można zaliczyć obciążania kosztami przekształcenia wnioskodawcy, bowiem kompetencje do określenia kosztów przekształcenia (opłata) ma jedynie organ wydający decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Rada nie ma kompetencji do określania warunków dotyczących samego przekształcenia prawa wieczystego w prawo własności poprzez zaliczenie do tych warunków kosztów postępowania administracyjnego poprzedzającego wydanie decyzji o przekształceniu, ponieważ to wójt, burmistrz lub prezydent wydaje taką decyzję, której elementem jest m.in. rozstrzygnięcie o kosztach postępowania administracyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • tic tac, 2012-02-04 08:47:00

  Powiadają,że lepsza jest własność.Tak,a co jak nie ma nawet użytkowania?Nie mówiąc już o wieczystym...Niech tak zostanie!Zawsze,przecież,może być gorzej.
 • Anna , 2012-02-04 08:35:16

  Przekształcenie prawa wiecystego uzytkowania w prawo własności w gminie Warszawa Bielany ma trwać 1rok i kwartał, jestem spodkowym właścicielem po dekrecie Bieruta, ale jest to wg urzędu ,, skomplikowana sprawa", czekam cierpliwie bo już półroku minęło.
 • JEDYNAK, 2012-02-01 22:56:39

  faktycznie niedużo brakowało a byłyby nie tylko perypetie ale szok dla gminy