PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminne wydatki na przygotowanie gruntu do sprzedaży bez podatku VAT

  • GK    3 stycznia 2012 - 12:45
Gminne wydatki na przygotowanie gruntu do sprzedaży bez podatku VAT

Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi w związku ze sprzedażą działek.
Tak stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) w interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek i prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku ze sprzedażą działek.

O taką interpretację poprosiła gmina, która dokonuje sprzedaży niezabudowanych działek (gruntów) przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub komercyjną. Przeznaczenie działek pod zabudowę, w zależności od konkretnego przypadku, wynika z: klasyfikacji w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego, lub – jeżeli nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej działki – z aktualnej i ważnej decyzji o warunkach zabudowy terenu, lub – jeżeli nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, ani też nie obowiązuje żadna aktualna decyzja o warunkach zabudowy danego terenu – ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Gmina, aby sprzedać grunty, ponosi wydatki, czyli nabywa usługi, takie jak: wycena działek, ogłoszenia w prasie o zamiarze sprzedaży, podział lub scalanie działek, ustalenie i okazanie granic działek, sporządzanie opinii dotyczących faktycznego wykorzystania działek oraz usługi związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale ten wydatek dotyczy tylko i wyłącznie działek budowlanych, dla których w momencie sprzedaży istnieje już aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika przeznaczenie danej dziatki pod zabudowę.

Łódzka Izba Skarbowa uznała, że gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wskazanych powyżej wydatków, bo – zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według izby, sprzedaż działek dla celów opodatkowania VAT, powinna być traktowana jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.