PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminom grozi zmniejszenie dochodów z tytułu opłaty skarbowej

  • bad    29 stycznia 2014 - 17:37
Gminom grozi zmniejszenie dochodów z tytułu opłaty skarbowej

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt ustawy Ministerstwa Finansów o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Na środowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do dyskusji na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej członkowie postanowili - wbrew apelowi resortu finansów - zaopiniować go negatywnie, głównie z powodu ewentualnych negatywnych skutków dla samorządów gmin. Samorządowcy obawiają się pomniejszenia potencjalnych dochodów z tytułu opłaty skarbowej.

Zdaniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego efektem wejścia przepisów w życie byłby potencjalny wzrost dochodów strony samorządowej, ale tylko w jednym segmencie - w samorządach wojewódzkich. Samorządy gminne odczułyby spadek dochodów.

- Dlatego strona samorządowa proponuje, by ten ubytek w pewnym stopniu zrekompensować. Część, która dotyczy ubytków w opłacie skarbowej zwiększyć o fragment udziałów w podatku dochodowym. W ten sposób dla samorządów gminnych nowe przepisy miałyby skutek neutralny, a dla województw nieznacznie dodatni - zaproponował Ryszard Grobelny.

Prezydent Poznania zaznaczył, że nie ma jednoznacznego stanowiska samorządów w tej sprawie.

W nawiązaniu do propozycji Ryszarda Grobelnego Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreślił z kolei, że nie ma zgody Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej na obniżanie dochodów z CIT, zważywszy na to, że zmiany w podatku VAT proponowane przez resort finansów mogą, ale nie muszą być pozytywne dla województw.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zaznaczyła, że cały projekt ustawy jest gigantycznym przedsięwzięciem, dlatego ze zdziwieniem przyjmuje stanowisko strony samorządowej. Prosiła samorządowców o niewydawanie opinii negatywnej dla całego projektu, ale tylko do tych kwestii, z którymi się nie zgadzają. Jej zdaniem część nowych przepisów nie ma żadnego przełożenia na samorządy.

- Kwestie, które zgłasza strona samorządowa, są na pewno dla niej bardzo ważne, ale są minimalną częścią całego projektu ustawy, o którym dziś dyskutujemy - podkreśliła Hanna Majszczyk.

W odpowiedzi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich podkreślił, że dochody jednostek samorządu terytorialnego są z czegoś zbudowane. - Na zmiany prawa musimy patrzeć nie z punktu widzenia całościowych regulacji, tylko z punktu widzenia naszych dochodów. To jest nasz obowiązek - zaznaczył Andrzej Porawski.

Zdaniem Ryszarda Grobelnego dodatkowe kwoty dla samorządów uzyskane w wyniku proponowanych zmian w prawie są być może potencjalne, ale ubytki jak najbardziej realne. - To pokazuje, że przy konstruowaniu tego typu projektów trzeba od razu brać pod uwagę, do jakich skutków prowadzą. W tej chwili z powodu potencjalnego spadku dochodu gmin opiniujemy ten projekt negatywnie - powiedział prezydent Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.