Gminy będą dotować oczyszczalnie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 22-12-2010
  • drukuj
Każdy, kto zechce postawić sobie przydomową oczyszczalnię ścieków, może uzyskać dotację.

Taka możliwość obowiązuje od dzisiaj, bo właśnie weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, która naprawia błędy powstałe podczas likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – informuje „Rzeczpospolita”.

Ustawa z 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 215, poz. 1664) zlikwidowała od 1 stycznia 2010 r. powiatowe oraz gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej).

Ich środki weszły do budżetów odpowiednio powiatów i gmin. Jednocześnie ustawa zastrzegła, że gminy i powiaty mają określoną część środków budżetowych przeznaczać na realizację zadań związanych z ochroną środowiska.

Likwidując gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ustawodawca przeoczył, że z ich środków udzielano m.in. dotacji na prośrodowiskowe inwestycje realizowane przez osoby fizyczne.

Wchodząca w życie 21 grudnia 2010 r. ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska wprowadza nowe ustępy do art. 403. Zgodnie z nimi finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej odbywa się co do zasady w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych (ustawie o finansach publicznych).

Jak wynika jednak z nowego art. 403 ust. 4, finansowanie takiej działalności może polegać też na udzielaniu dotacji celowych z budżetu gminy lub powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych. W szczególności dotacje te mogą być przyznawane osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym oraz przedsiębiorcom – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gminy moga wiec np. udzielic dotacji celowych przedsiebiorcom na rozpoznanie wydajnosci gminnych wysypisk smieci. Jezeli jest okreslona wydajnosc metanu, przedsiebiorcy wowczas moga produkowac z tego metanu energie i zyskiem podzielic sie z gminami.

autoidea, 2010-12-22 14:18:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU