PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy będą walczyć o fotoradary. Nawet w Trybunale Konstytucyjnym

 • Piotr Toborek    30 listopada 2015 - 07:23
Gminy będą walczyć o fotoradary. Nawet w Trybunale Konstytucyjnym

Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych oburzyło wielu samorządowców.

Od 1 stycznia przyszłego roku gminne i miejskie straże nie będą mogły używać fotoradarów. Część gmin nie chce się pogodzić ze zmianami w prawie i liczy na ratunek ze strony Trybunału Konstytucyjnego.
Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych oburzyło wielu samorządowców.

Nie da się ukryć, że dla sporego grona gmin nowe prawo to duży problem – od 1 stycznia 2016 roku samorządy nie będą mogły bowiem za pośrednictwem swoich straży gminnych ustawiać na drogach fotoradarów. W przypadku gmin, do kasy których z tytułu wystawianych mandatów wpływało rocznie i po kilkaset tysięcy złotych, to duża strata.

Stąd protesty i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego: – To ustawa pisana na kolanie pod wybory, dlatego złożyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie jej za niekonstytucyjną – mówi Leszek Kuliński, wójt pomorskiej gminy Kobylnica, która jako reprezentant samorządów wystąpiła do TK.

Kuliński przyznaje, że do budżetu jego gminy z tytułu mandatów wpływało rocznie ok. 150 tysięcy złotych, jak tłumaczy, większość szła na utrzymanie straży gminnej, ok. 30 tys. przeznaczano na naprawę dróg.

 – Podjęcie tematu fotoradarów było podyktowane przekazami medialnymi i trwającą kampanią wyborczą w Polsce. Politycy poszukiwali głosów niezadowolonych wyborców, którzy przekraczali prędkość i płacili mandaty. W ten sposób spełnili oczekiwania tych ludzi, którzy popełniali wykroczenia drogowe – mówił agencji Mondaynews inny niezadowolony wójt – Radosław Januszewski z gminy Kęsowo.

Jego zdaniem zmiana w ustawie uderza w autonomię gmin, odbierając im kompetencje polegające na poprawie bezpieczeństwa na drogach publicznych.

– Media odegrały w tym procesie znaczącą rolę. Skupiły się wyłącznie na aspekcie finansowym wpływów do budżetu gmin i miast, a nie zauważyły aspektu poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych – uważa wójt, dodając: – Pieniądze, które pochodziły z wykroczeń drogowych, były przekazywane na remonty i przebudowę dróg.

Głównym zarzutem formułowanym wobec gmin było to, że za pomocą urządzeń pomiarowych zarabiały pieniądze, co wytknęła nawet w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli:

– To nie jest prawda, dzięki fotoradarom zwiększamy przede wszystkim bezpieczeństwo. Wszelkie statystyki i badania pokazują, że kierowcy jeżdżą wolniej, jest mniej wypadków, spada także w związku z tym liczba mandatów i wysokość wpływów z tego tytułu – mówi jednak Kuliński.

Fotoradary w krzakach

Wójt tłumaczy także, że mitem jest ustawianie fotoradarów „w krzakach” .

– Przecież wszyscy wiedzą, że one stoją głównie przy szkołach, przedszkolach, przejściach dla pieszych – wylicza i dodaje: – Politykom jednak łatwo znaleźć poparcie, kiedy mówią, że straż gminna poluje na niewinnych kierowców, o tym jednak, że jak ktoś nie przekracza dopuszczalnej prędkości, to mandatu nie zapłaci, już nie mówią.

Jak przypomina wójt, miejsca, gdzie stoją fotoradary, są oznaczone specjalnymi tablicami.
– Nie wiem więc, dlaczego stajemy w obronie osób, które przekraczają przepisy i nie potrafią dostosować się do obowiązującego prawa.

Nawet jeśli przyjąć, że część samorządów na fotoradarach jednak zarabiała, to nie można także zaprzeczyć faktom – odkąd gwałtownie przybyło na polskich drogach urządzeń rejestrujących prędkość, poprawił się stan bezpieczeństwa. Na pewno duża w tym zasługa gminnych fotoradarów. Kierowcy w obawie przed nimi jeżdżą wolniej i bezpieczniej.KOMENTARZE (11)

 • kierowca, 2016-01-18 16:59:06

  Kiedyś każdy kierowca woził ze sobą taką brechę do zdejmowania opon i myślę że powinien nastąpić powrót tego zwyczaju. Innego sposobu nie ma jak straże nie postawią wartownika przy każdym radarze to wkrótce nie starczy im pieniędzy na naprawy tych radarów
 • anty urzędnik , 2015-12-01 23:47:44

  Do obywatel miasta: Dokładnie, moja gmina ok 4900 mieszkańców, za utrzymanie urzędników płacimy 4 mln zł rocznie czyli 816 zł rocznie na każdego mieszkańca do tego dochodzi 4,2 mln zł na bezrobotnych i socjal. A myślicie Państwo, że oni myślą nad tym jak bezrobotnych zatrudnić? Nic z tego, to take t...owarzystwo wzajemnej adoracji, nic w tym nie było by złego, gdyby nie to że my to utrzymujemy. A fotoradary, to były na premie i nagrody;)  rozwiń
 • Red, 2015-12-01 07:25:18

  Wszystko by było ok, gdyby fotoradary były ustawiane prawidłowo i w miejscach gdzie to jest faktycznie potrzebne. Wystarczy parę stopni odchylenia od osi jezdni i już fotoradar pokazuje nieprawidłowe wartości. W jaki sposób kierowca ma udowodnić, że jechał 90 km/h, a nie 105 jak pokazało urządzenie?... To niemożliwe. Bzdurą jest też, że fotoradary są ustawiane głównie przy szkołach, przedszkolach itd. Nie pamiętam, żebym widział kiedykolwiek fotoradar w takim miejscu. Widziałem go natomiast na dwupasmowej drodze prowadzącej przez miasto...  rozwiń